חזרה לדף התוצאות

רובינשטיין בלהה /// חוקרת ספרות /// נולדה בישראל /// 1936 /// גיל: 87
כותב/ת הערך: שי שחורי דקל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

חוקרת ספרות
בתם של ילידי הארץ ציפורה לבית גרינפלד, דור שמיני בארץ, והסופר יהושע בר-יוסף, דור שישי. אחות לסופרים יוסף ויצחק. למדה לתואר שני ושלישי באוניברסיטת בר-אילן. עסקה רבות בניתוח יצירתו של אביה דרך מתודיקה של ספרות השוואתית, החל בעבודת הדוקטור שלה מ-1990, "קבלה ופואטיקה ביצירת בר-יוסף ובשביס-זינגר", ועד ספרה "חדות החיים מול חמדת המוות" (1999), ניתוח עיוני של "עיר קסומה" – הרומן שכתב אביה – תוך השוואתו לרומנים אחרים מספרות העולם. בריאיון עמה התייחסה למוטיבציה המחקרית שלה: "כבת, אבא לא הסכים לקבל ממני ביקורת, אבל מהחוקרת הוא לא יכול היה להתעלם" (נגב, 2000).
עיסוקה המחקרי ביצירות בשביס-זינגר המשיך גם בספרה מ-1994, "הנסתר בנגלה: תשתיות קבליות ביצירת יהושע בר-יוסף ויצחק בשביס-זינגר", והוא קיבל משנה תוקף כשתירגמה מיידיש לעברית מבחר מיצירותיו ("השטן בגוריי", 2000; "הקוסם מלובלין", 2008).
עבדה כמורה וכחברה בצוות לספרות של האגף לתוכניות לימודים במשרד החינוך, והעבירה עשרות השתלמויות למורים. כתבה והיתה שותפה לכתיבת ספרי הדרכה רבים ומוערכים מאוד, שהצטיינו לא רק בגישתם האקדמית אלא גם בעידוד המורים ליצירתיות ומעוף בשיעוריהם. הספרים עסקו במשוררים, סופרים ותמות מרכזיות באופן המותאם לתוכנית הלימודים. כך, לדוגמה, בסדרת הספרים שיצאה בעם עובד "שירים ומה שביניהם: על משוררים ושירים בתכנית הלימודים החדשה לבית הספר העל-יסודי" (2001-2003).

בר-יוסף, חמוטל. "עצות למורה המתחיל". "עתון 77" 290. 2004. 8; נגב, אילת. "אבא השתזף באור של עצמו". "ידיעות אחרונות" לשבת. 18.2.2000. 26.

דקל שי שחורי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הנסתר בנגלה: תשתיות קבליות ביצירת יהושע בר-יוסף ויצחק בשביס-זינגר, הקוסם מלובלין, השטן בגוריי, חדות החיים מול חמדת המוות, עיר קסומה, קבלה ופואטיקה ביצירת בר-יוסף ובשביס-זינגר, שירים ומה שביניהם: על משוררים ושירים בתכנית הלימודים החדשה לבית הספר העל-יסודי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, עתון 77

תגיות חופשיות

ספרות יידיש, קבלה

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
41 (1977)

רקע משפחתי

בתו של הסופר יהושע בר-יוסף|אחותו של המחזאי יוסף בר-יוסף|אחותו של הסופר יצחק בר-יוסף

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות