חזרה לדף התוצאות

רבי (רביע) דוד /// סופר, משורר /// נולד בבגדאד, עיראק /// 1938 /// גיל: 85
כותב/ת הערך: שמעוני בתיה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר, משורר
נולד בבגדאד, עיראק, עלה לישראל עם בני משפחתו ב-1950 במסגרת מבצע "עזרא ונחמיה". מאז 1958 עסק בהוראה ובחינוך, והיה אחראי על ריכוז מכינות לחיילים משוחררים ולעולים חדשים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בעל תואר ראשון בהיסטוריה ובספרות ותואר שני בשפות שמיות, כתב עבודת דוקטור בדרופסי קולג', פילדלפיה, בנושא "הדיאלקט היהודי הבגדאדי". חי בפילדלפיה, ארצות הברית, החל משנות השבעים של המאה העשרים.
ספרו הראשון, "באור הראשון" (רנסנס, 1968), הוא ספר שירה לירית העוסקת ביחיד ובגורלו ומעלה שאלות קיומיות. לאחר מכן התמסר לכתיבת פרוזה. בכל סיפוריו הוא עוסק בפצע הפתוח שהפך לחוויה המכוננת של חייו: המפגש הבין-תרבותי שחוו הוא ובני משפחתו עם עלייתם לישראל.
המבנה העלילתי בסיפוריו אינו מתוחכם, למעשה מדובר בווריאציות על סיפור אחד: סיפורה של משפחה עיראקית במעבר מן החיים בבגדאד לארץ ישראל, הלם המפגש עם המציאות החדשה ואופני ההתמודדות של דור האבות ודור הבנים עם החברה בישראל. יצירתו נדמית כלבוש ספרותי לעיון אקדמי פילוסופי בסוגיות יסוד הקשורות למזרחיות, לשסע העדתי ולקליטה. ברומן "חולמות ולוחמות" (1979) הוא עוקב אחר עלילותיה של משפחה עיראקית מרובת-בנות שמהגרת לישראל בשנות החמישים. כמו בכל יצירותיו, גם כאן פותח המספר בתיאור הווי החיים היומיומי בעיראק. הוא מדגיש בעיקר את הקשר הקרוב בין יהודים לערבים, שהיה מושתת על מסורות ומנהגים משותפים. בחלק זה הסגנון הוא ריאליסטי נטורליסטי והוא מרבה להמחיז את ההוויה באמצעות קטעי דיאלוגים ארוכים, ומשלב בהם עשרות מילים וביטויים בערבית. בין הדיאלוגים הוא משלב קטעים עיוניים הכתובים לעתים ברטוריקה אפולוגטית. הוא פונה לקהל שהוא תופש כעוין ושהוא מבקש לשכנעו לשנות את דעותיו הקדומות והשגויות על המזרח ומנהגיו. שינויים ניכרים ביצירתו ברובד הסגנוני. כך למשל ברומן "אוהלי נו"ן" (1990) המתאר את תקופת המעברות, הוא בוחר בסגנון פיוטי-אלגי רווי במטענים לשוניים מקראיים או שיריים. עוד מיצירתו: הרומנים "קפק הבגדדי" (1975) ו"עין ואין" (1981).

בתיה שמעוני

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אוהלי נו"ן, באור הראשון, הדיאלקט היהודי הבגדאדי, חולמות ולוחמות, עין ואין, קפק הבגדדי

תגיות חופשיות

הגירה, יהדות עיראק, מזרחיות, מעברה, מקרא, נטורליזם, שירה לירית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
ספרות
שפות שמיות

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
ישראל
פילדלפיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות