חזרה לדף התוצאות

קרון תמר /// סופרת /// נולדה בירושלים, ישראל /// 1937 /// גיל: 86
כותב/ת הערך: טוהר ורד

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופרת
נולדה והתחנכה בירושלים. בת בכורה לאב יליד רוסיה, קבלן בניין שהגיע לארץ ב-1933, ולאם ילידת אוסטריה, גננת ומנהלת חינוכית במקצועה. בעקבות שירותה הצבאי כחוקרת סעד החליטה ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, ושם גם קיבלה תואר דוקטור בתחום זה ב-1970. פרופסורית לפסיכולוגיה קלינית, מדריכה בפסיכותרפיה ואנליטיקאית יונגיאנית. מכהנת כראש המגמה לפסיכולוגיה קלינית במכללה האקדמית תל אביב-יפו. חוקרת דיכאון לאחר לידה וחלומות במצבי מעבר, ומפתחת יישום של הפילוסופיה הדיאלוגית הבובריאנית בפסיכותרפיה.
פירסמה שלושה ספרי פרוזה. ספרה הראשון, "אהבת דניאל: שתי נובלות" (עם עובד, 1989), הוא בעל מאפיינים אוטוביוגרפיים וזיכה אותה בפרס קרן ירושלים לספרות יפה. הרומן השני שפירסמה נקרא "סיפור וינאי" (2000) והוא מבוסס על חייה של סבתה. ספרה השלישי נקרא "מי הולך הוא גם חוזר" (2002) והוא מכיל שני סיפורים קצרים שבמרכזם נערים מתבגרים.
גיבורי סיפוריה הם אנשים שעולמם הפנימי מורכב ומסוכסך, וניכר שהיא יונקת את ההשראה לסיפוריה מתוך האוריינטציה הטיפולית שלה ומתוך מודעות לאופן שבו הסיפור הביוגרפי מעצב את האישיות הבוגרת. בסיפוריה היא מדגישה את המעגלים החברתיים והמשפחתיים שבהם נע האדם, ואת חשיבותם המיוחדת בשנים המעצבות. סיפוריה מתהווים בתוך נופי ארץ ישראל, ובמיוחד בירושלים, כבית גידול ורקע להתרחשויות.
יצירתה הספרותית מתלווה אל כתיבה מקצועית בנושאים עיוניים בתחומי התמחותה. בנוסף למאמרים מקצועיים רבים שפירסמה, רובם באנגלית, כתבה קרון שלושה ספרים בעברית בנושא הפסיכואנליזה היונגיאנית: "נשים ורודות" (1989) העוסק בניתוח מקרי דיכאון לאחר לידה אצל נשים; "בין מדריך למודרך", שנכתב בשיתוף עם חנוך ירושלמי (1999); "אנחנו אדם וחוה: זוגיות, מיתוסים, פסיכולוגיה" (2004) שמתאר דפוסים שונים של זוגיות ומנתח אותם באמצעות המיתוסים המובילים של התרבות המערבית. הספרים הללו כתובים בלשון בהירה ופותחים צוהר אל עולמם האינטימי של מטופלים דרך הסיפורים שהם מספרים על עצמם. קרון מאפשרת לקורא, גם זה המצוי מחוץ לעולם הפסיכולוגיה, להתוודע אל התהליך הפסיכודינמי המתרחש בחדר הטיפולים ומחוץ לו. ערכה ספרים, ובהם: "הדרכה בפסיכותרפיה" עם חנוך ירושלמי (1994). עורכת הסדרה "איש/ אישה" העוסקת בנושאי מגדר וזוגיות בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

בן-דוד, יערה. "התבגרות קשה". "עתון 77" 279. 2003. 10-11; בן-שאול, משה. "הסיפורים על ביניו ודודי". "מאזניים" ע"ט (2). 2005. 19-20; גילולה, דבורה. "רומן זעיר". "מעריב" ספרות. 22.3.1990. 13.

ורד טוהר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבת דניאל: שתי נובלות, אנחנו אדם וחוה: זוגיות, מיתוסים, פסיכולוגיה, בין מדריך למודרך, הדרכה בפסיכותרפיה, מי הולך הוא גם חוזר, נשים ורודות, סיפור וינאי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, מעריב, עתון 77

תגיות חופשיות

פסיכואנליזה

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
פסיכולוגיה
פסיכולוגיה קלינית

בקשר ספרותי עם
ירושלמי חנוך

תחומי מחקר
פסיכולוגיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
62 (1999)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות