חזרה לדף התוצאות

קראוס-ויינר אורלי /// סופרת /// נולדה ברמת השרון, ישראל /// 1959 /// גיל: 64
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

מתח
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופרת
נולדה ברמת השרון. בגיל שמונה עברה עם משפחתה לפתח תקווה. ב-1980 נסעה עם בעלה לשליחות בארצות הברית, חזרה כעבור שנתיים לישראל, התגרשה ועבדה בבר עד 1984. אז החלה לעבוד כדיילת אוויר ב"אל על". במקביל למדה באוניברסיטת תל אביב במסגרת תוכנית הלימודים הכלליים במדעי הרוח, וקיבלה תואר ראשון ב-1986. ב-1989 נישאה שנית, והוסיפה לעבוד כדיילת עד 1991. ב-1992 נולדה בתה, ולאחר מכן החלה לעבוד כעיתונאית בעיתונים שונים. כמו כן כתבה סיפורים קצרים ל"מעריב", "עולם האישה" ו"לאישה".
ספרה הראשון, "התרוממות" (ידיעות אחרונות, 1997), עסק בהרפתקאותיהן של שלוש דיילות חדשות בחברת תעופה בדיונית והתבסס על חוויותיה מעבודתה כדיילת. הספר זכה להצלחה רבה ובעקבותיו ראה אור ספרה השני, "מלכת הלבבות" (1999), סיפור התבגרות של חבורת נערים ונערות בישראל של שנות השבעים, שחלקים רבים בו שאובים מחוויות הנעורים של המחברת.
ב-2002 התפרסם ספרה השלישי, "אהבה לפי הספר", שתיאר סיפור של נערה יהודייה אמריקנית העולה לארץ מטעמים אידיאולוגיים, נישאת לגבר שהוא "מלח "הארץ"" ומגלה לאכזבתה שנישואיה מסתאבים ומתפרקים במקביל להסתאבות ולהתפוררות האידיאלים של ארץ ישראל הישנה והטובה. ספרה הרביעי, "מחול הפלמינגו" (2005), מגולל את סיפור חייה של דוקטורנטית החוקרת את גן הנאמנות על רקע סיפורי משפחתה הרצופים בגידות, נטישות ומשברי אמון. כעבור שנה התפרסם ספרה החמישי, "המערבולת", ספר מתח על חיפוש אוצר משפחתי שנגזל על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה. ב-2007 יצא לאור ספרה השישי, "דיוקן הונגרי", רומן היסטורי-משפחתי העוסק בקורותיה של משפחה הונגרית-יהודית סוערת ותוססת ממלחמת העולם הראשונה ועד שנות האלפיים בישראל. ספרה השביעי, "נחיתת חירום" (2008), חוזר אל שלוש הדיילות הזכורות מ"התרוממות" ומתאר את חוויותיהן והסתבכויותיהן בדרמת מתח רומנטית המתרחשת על רקע אירועי 11 בספטמבר בארצות הברית. בספרה השמיני, "זאבים בשלג" (2009), שבה קראוס-ויינר אל הונגריה ומגוללת את עלילותיה של קבוצת פרטיזנים יהודים, שהקימה באחד היערות מחנה ששימש מקום מפלט ליהודים. לאחר מכן הוציאה את הספרים "מה שצריך לקרות" (2010), "כמעט מושלם" (2011) ו"מאושרת בדרכה" (2012) וספרים נוספים. ספרה האחרון עד כה הוא מפורסמת בעל כורחה (2018).
שייכת לקבוצה גדלה והולכת של סופרים וסופרות ישראליים הכותבים ספרות פנאי בידורית קלה. עלילותיה הריאליסטיות זורמות ומלאות תפניות, והן מעוגנות בהוויה הישראלית של תקופתנו. הדמויות מפותחות, מערכות היחסים אמינות ושפת הכתיבה תקנית, אך לא גבוהה מדי.

בורובסקי, דגנית. "איזי הוא גבר והוא צודק תמיד". "מעריב" ספרות. 27.8.1999. 29; גלסנר, אריק. "צאצא לא חוקי". "מעריב" ספרות. 18.5.2007. 26; הנדלזלץ, מיכאל. "פרופסורים, פסיכולוגים, עורכי דין ודיילות". "הארץ" ספרים. 3.12.1997. 7, 14.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבה לפי הספר, דיוקן הונגרי, המערבולת, התרוממות, זאבים בשלג, כמעט מושלם, לאישה, מאושרת בדרכה, מה שצריך לקרות, מחול הפלמינגו, מלכת הלבבות, מעריב, נחיתת חירום, עולם האישה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

ספרות פופולרית, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
לימודים כלליים
מדעי הרוח

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
ישראל
פתח תקווה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
38 (1997)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *