חזרה לדף התוצאות

קציר ירדן /// סופר /// נולד בחיפה, ישראל /// 1970 ///
כותב/ת הערך: שטרס חן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופר
נולד בחיפה. שימש קצין בריאות הנפש בצה"ל וכיום עובד כפסיכולוג קליני. בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת בר-אילן על עבודת המחקר שלו שעסקה באובדנות בצה"ל. שני ספרי הפרוזה שכתב מושפעים מעבודתו כפסיכולוג ומכילים יסודות אוטוביוגרפיים. הם מצטרפים לז'אנר מתהווה של ספרות המקיימת זיקה הדוקה אל הפרקטיקה הפסיכולוגית, כגון זו של נעם שפנצר.
ספרו הראשון, "החטוטרת של בן הקיסר" (ספרית פועלים, 1998), מגולל סיפור מסע של צעיר ישראלי מבולבל המסוכסך עם עברו. במסורת רומן החניכה והמסע, וכן ברוח תרבות התרמילאים הישראלית, הופך המסע לסין למסע של גילוי עצמי והידברות עם העבר.
ספרו השני, "כל האנשים שהוא" (2007), מבוסס על יסודות עלילתיים דומים, והמסגרת המארגנת אותו היא הטיפול הפסיכולוגי. במרכז הספר עומד פסיכולוג שעורך מסע נפשי אל עברו ואל ה"אניים" השונים המרכיבים את דמותו, בעקבות עבודת מחקר שהוא כותב על אובדנות בקרב חיילים בצה"ל. המהלך הנרטיבי מתלכד עם התהליך הטיפולי: המספר חוזר לזיכרונות ולאירועים מחוללים מילדותו ומהתבגרותו ומעבד אותם מבעד לפרספקטיבה שלו בהווה כמבוגר וכמטפל.
חנה הרציג (2007) שיבחה את האותנטיות בייצוג ההתפתחות הנפשית של הגיבור, אך מצאה במסגרת הפסיכולוגית אלמנט המחבל באיכותו של הרומן ומקרב אותו לז'אנר "סיפורי המקרה".

גלעד, משה. "חיפאי בסין". "מעריב" לשבת. 10.7.1998. 31; הרציג, חנה. "הכתיבה נוגעת בפצעים עמוקים". "הארץ" ספרים. 1.8.2007. 12.

חן שטרס

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

החטוטרת של בן הקיסר, כל האנשים שהוא

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

חניכה, מסע, פסיכולוגיה

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן

תחומי לימוד אקדמיים
פסיכולוגיה
פסיכולוגיה קלינית

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
28 (1998)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות