חזרה לדף התוצאות

קפלן ליאת /// משוררת ועורכת /// נולדה בקיבוץ אייל, ישראל /// 1956 /// גיל: 67
כותב/ת הערך: הרצוג עמרי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עריכה
שירה

פרסים

פרס קוגל
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

משוררת ועורכת
נולדה בקיבוץ אייל והתחנכה בגימנסיה "הרצליה" בתל אביב. לאחר שירותה הצבאי קיבלה תואר ראשון לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני בספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון (1995). את ספר שיריה הראשון, "בדיוק כך, במטבח" (ספרית פועלים, 1996), פירסמה בגיל ארבעים, לאחר שעסקה במשך שנים בפעילות חינוכית וחברתית. בין השאר היתה מורה ומחנכת בבית ספר תיכון, הנחתה סדנאות כתיבה וחיברה תוכניות לימודים לתלמידי תיכון. כיום היא חלק מסגל ההוראה בחוג לספרות עברית של האוניברסיטה העברית במסלול לכתיבה יוצרת.
יצירתה הספרותית מאופיינת במפגשים בין שירה לאמנויות אחרות. ספרה השני, "זה זה" (2002), שכולל שירי הייקו, נוצר עם הצלם והמשורר תמיר להב-רדלמסר, וספרה השלישי, "משולשים" (2001), הוא עבודה משותפת עם האמנית תמרה ריקמן. הספר לווה גם בתערוכה בגלריה הקיבוץ ובגלריות אחרות. פעילותה הרב-תחומית כוללת גם כוריאוגרפיה ועבודת וידיאו לשיריה בשם "לבן וסמיך" (2001); כתיבת שירה לתערוכת האמנות "מסע מוסררה", תצלומים של איל בן-דב (2001); וכתיבת שירה ליצירת המוזיקה "בין מים למים" עם מוזיקה מאת איתי רוזנבאום (2009).
גם בספריה הבאים, "צל הציפור" (2002) ו"על שפת נהר כבר" (2006), נחשפת הליריקה הייחודית שלה, המבקשת לספר את האינטימיות שקושרת בין זיכרון, תשוקה וגוף. הפואטיקה שלה מתמסרת בנקל לקליטה חושנית של תמונה, מגע ומוזיקליות צלולה ומבקשת לפרוט את הזיכרון – הגופני, הביוגרפי והפוליטי – אל שורות השיר, ובו בזמן גם לבחון את כשירותן של שורות השיר לשאת אותו. קפלן משחקת ומעצבת אותן, עושה בהן ניסויים, כמו מבקשת לזקק עד כמה שניתן את התאמתן לתוכני המילים שהן נושאות.
נמנית עם עורכי השירה הבולטים בארץ. היא עורכת את סדרת ספרי השירה "כבר", ובין השאר ערכה את ספרי השירה של ישראל אלירז, צביה ליטבסקי, ליאור שטרנברג, אלישבע גרינבאום, נתן וסרמן ואחרים. כמו כן ערכה אנתולוגיות שונות, בהן "105 משוררים – בכתב ידם" (2007); "קול שירה", הקלטות של 47 משוררים ישראליים בני זמננו (2008); ו"בטרם יהיו לנחל ולעץ", אנתולוגיה של שירים וסיפורים מאת כותבים צעירים (1997). בין 2006 ל-2009 שימשה כמנהלת האמנותית של פסטיבל המשוררים במטולה. ערכה את האלבום "25 משוררים קוראים 82 שירים" שבו ישנן הקלטות של משוררים. ערכה ספר המאגד טיוטות של משוררים, "טיוטות: מאה שירים, מאה משוררים" (2012).
תחום חשוב בפעילותה הספרותית הוא קידומם של משוררים צעירים באמצעות ניהול והנחיית סדנאות הכתיבה של מתא"ן (מפעל תרבות ואמנות לנוער), הנחיית כיתות השירה של עמותת "הליקון" וקורסים במרכז ההדרכה לספריות. בהקשר זה פירסמה את "מטפחת כחולה הופכת לעומק באר – ספר סדנאות הכתיבה" (2007), אנתולוגיה ובה מערכי סדנאות כתיבה, שירים ומסות. היא מלווה את בוגריה הנבחרים בעריכה ובייעוץ. זכתה בפרס עיריית חולון לספרות על שם חיים קוגל (2004) ובפרס היצירה על שם ראש הממשלה לוי אשכול (2007).
ספרה האחרון עד כה הוא קובץ השירה כאן בתוך כאן (2016).

בן-משה, יקיר. "המלה קיץ צרובה בגרון: על שיר הייקו של ליאת קפלן". "הארץ" תרבות וספרות. 15.12.2000; בן-שאול, משה. "התבוננות בנתפס ובנעלם". "עתון 77" 271-270. 2002. 7-6.

עמרי הרצוג

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

105 משוררים – בכתב ידם, 25 משוררים קוראים 82 שירים, בדיוק כך, במטבח, בטרם יהיו לנחל ולעץ, בין מים למים, זה זה, טיוטות: מאה שירים, מאה משוררים, לבן וסמיך, מטפחת כחולה הופכת לעומק באר – ספר סדנאות הכתיבה, מסע מוסררה, משולשים, על שפת נהר כבר, צל הציפור, קול שירה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77

תגיות חופשיות

אמנות פלסטית, שירה יפנית, שירה לירית

מידע כללי

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות