חזרה לדף התוצאות

קפליוק מנחם /// מתרגם וסופר /// נולד ברוסיה /// 19001988 /// גיל
כותב/ת הערך: עמית-כוכבי חנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

מתרגם וסופר
נולד ברוסיה. עלה לארץ ב-1922. בוגר תיכון עברי ברוסיה, בעל תואר שני בלשון וספרות ערבית ומדעי האסלאם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. היה חבר ב"פועלי ציון שמאל" ופעיל פוליטי. את פעילותו העיתונאית החל כחבר מערכת "דבר" ב-1927. שם פירסם מאות רשימות על חיי הערבים בארץ ושימש עורך המדור לעניינים ערביים ומוסלמיים. בנושא זה פירסם גם בעיתון "הארץ" (1932-1928). כתב על הספרות הערבית ועל ארצות ערב בכתב העת "מאזניים" (1938-9), והיה משתתף קבוע בשבועון "הפועל הצעיר" (1953-1943). שימש מרצה ב"קול ישראל" על עניינים מדיניים בארצות ערב (1952-1949).
חיבר סיפורים מחיי הערבים בארץ מתוך היכרות קרובה של אורחות חייהם, ידיעת השפה הערבית ואהבה אליה ("סיפורו של ג'משיד: סיפורים", 1974; "מרי נשי חלחוליתא: סיפורים", 1978). חיבר גם סיפורים קצרים שפורסמו ב"גזית", ב"מאזניים" וב"אורלוגין". מתח ביקורת על תופעות של דיכוי בחברה הערבית, המתבטאות בין השאר ביחס לנשים. אך זאת לא מתוך ראייה סטריאוטיפית של תפישת הערבים כנחותים, אלא בהדגשת רוחם החופשית והאמיצה של יחידים ושל קבוצות בחברה. סיפורו "פרשה בתל שמנים" זכה בשבח מיוחד בתחרות הספרים של אקו"ם.
מחלוצי המתרגמים מהספרות הערבית המודרנית לעברית. יבולו התרגומי כולל שני רומנים וקובץ סיפורים קצרים שבאמצעותם התוודע הקורא העברי לראשונה לספרות המצרית במיטבה: "הימים" (1931) מאת טהא חוסיין; "יומנו של תובע בכפרי מצרים" (1946) מאת תופיק אל-חכים; "הגנב והכלבים וסיפורים אחרים" (1971) מאת נגיב מחפוז. תירגם גם את "תולדות באר שבע ושבטיה" מאת עארף אל-עארף (1935).

בלס, שמעון. "הערות על התערבות המתרגם בטקסט". "תרגום בצידי הדרך, עיונים בתרגומים מן הספרות הערבית לעברית בימינו". תל אביב: אוניברסיטת תל אביב. 1993. 58-53; תדהר, דוד. "מנחם קפליוק". "אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו" 11. 1961. 3813-3812.

חנה עמית-כוכבי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אורלוגין, גזית, דבר, הארץ, הגנב והכלבים וסיפורים אחרים, הימים, הפועל הצעיר, יומנו של תובע בכפרי מצרים, מאזניים, מרי נשי חלחוליתא: סיפורים, סיפורו של ג'משיד: סיפורים, תולדות באר שבע ושבטיה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, תרגום בצידי הדרך, עיונים בתרגומים מן הספרות הערבית לעברית בימינו

תגיות חופשיות

ביקורת חברתית, ספרות ערבית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
מדעי האסלאם
ספרות
ספרות ערבית

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
74 (1974)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות