חזרה לדף התוצאות

קנטור אברם /// סופר, עורך ומתרגם /// נולד בחיפה, ישראל /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: טיקוצקי גדעון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: יפעת קנטור

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עריכה
פרוזה
תרגום

פרסים

פרס זאב לספרות ילדים ונוער

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופר, עורך ומתרגם
נולד בחיפה. מגיל ארבע-עשרה התחנך בקיבוץ מזרע. כיום הוא חבר הקיבוץ, נשוי ואב לארבעה. למד ספרות כללית ולשון עברית באוניברסיטת חיפה. שהה במסגרת לימודיו באוניברסיטת קונסטנץ בגרמניה והשתלם בהוצאה לאור במינכן. ערך את רבעון הקיבוץ הארצי "הדים" בשנים 1988-1986. באותה תקופה הצטרף כעורך לספרית פועלים, ולימים שימש העורך הראשי ומנכ"ל ההוצאה עד מיזוגה עם הוצאת הקיבוץ המאוחד ב-2001. מאז משמש כסמנכ"ל ההוצאה המשולבת. עד כה ערך מאות ספרים (ברובם לא צוין שמו).
יצירתו בפרוזה מונה עשרה ספרים. ספר ביכוריו "דרך ללא מוצא" (ספרית פועלים בשיתוף עם ארגון סופרי הקיבוץ הארצי השומר הצעיר, 1979) וספרו השני "מסמרים בארון" (1988) הם אסופות סיפורים קצרים. כל יתר ספריו הם רומנים או נובלות ארוכות. "קול ראשון" (2004) ו"אל החרדונים" (2006) תורגמו לגרמנית וראו אור בהוצאת הַאנזֶר (2008 ו-2012). ב-2010 פירסם את ספרו "תעתועי דמיון". כרבים מן היוצרים בני התנועה הקיבוצית, אף יצירתו עומדת בסימן לבטי הזהות אל מול הקולקטיב. עם זאת, הקיבוץ מופיע רק בחלק מסיפוריו, וגם אז הוא עומד על פי רוב ברקע היצירות ולא בחזיתן. בסיפוריו המוקדמים בולט יסוד מעין סוריאליסטי, שאפשר ליחסו להשפעת יצירתם של קפקא, עגנון והסיפורת האבסורדית של יוצרי "דור המדינה"; יסוד זה מתגלגל ביצירותיו המאוחרות בדמות סוד המקרין על העלילה ומניע אותה, עד לפתרונו. רבות מיצירותיו, למן המוקדמות שבהן, מתמקדות בדמויות מבוגרים וזקנים ומעצבות אותן באופן רגיש ומשכנע.
פירסם גם ארבעה ספרי ילדים, "קללת הזר המוזר" (איורים: וולף בולבה, 1995), "עורבני, חמור ועורב" (איורים: יעקב גוטרמן, 1998), "שניים על אופניים" (איורים: הלה חבקין, 2013) ו "חברות טובות" (איורים: ענת פרי-טל, 2017). "קללת הזר המוזר" הומחז וזכה בפרס זאב לספרות ילדים ונוער לשנת 1995. בין תרגומיו מגרמנית, כולם בספרית פועלים: "בלהט סוד" מאת סטפן צווייג, 1997; "שיחות עם הדלאי למה: אל תצפו ממני לנסים" מאת ארווין קולר, 1999; "עתידה של אשליה" בתוך: "התרבות והדת" מאת זיגמונד פרויד, ערך: נתן זך, 2000; "גורלו של צייר: קו עובר בין אוסטריה, הונגריה וישראל" מאת שמואל (אלכסנדר) כץ, 2003.
ספרו האחרון עד כה הוא הרומן חברים סמויים מהעין שפורסם ב-2018.

דינס, עופר. "אח, פגישה שכזו". "ידיעות אחרונות" ספרות. 8.12.2006. 28.

גדעון טיקוצקי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אל החרדונים, בלהט סוד, גורלו של צייר: קו עובר בין אוסטריה, הונגריה וישראל, דרך ללא מוצא, הדים, התרבות והדת, חברות טובות, מסמרים בארון, עורבני, חמור ועורב, קול ראשון, קללת הזר המוזר, שיחות עם הדלאי למה: אל תצפו ממני לנסים, שניים על אופניים, תעתועי דמיון

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

אבסורד, סוריאליזם, קיבוץ

מידע כללי

שפות תרגום
גרמנית

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת חיפה

תחומי לימוד אקדמיים
לשון
לשון עברית
ספרות
ספרות כללית

משפיעים
פרנץ קפקא
ש"י עגנון

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ מזרע

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1979)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות