חזרה לדף התוצאות

קופמן רנה לי /// משוררת, סופרת וחוקרת /// נולדה בפולין /// 19322013 /// גיל
כותב/ת הערך: שמעוני בתיה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

עיון
פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

משוררת, סופרת וחוקרת
נולדה בפולין וגדלה בתל אביב. שמה הספרותי הוא רנה לי. בעלת תואר מוסמך למשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. חיה שנים אחדות באפריקה במסגרת עבודתו של בעלה כמהנדס, ולאחר מכן השתקעה המשפחה בארצות הברית, שם השלימה דוקטורט בספרות עברית. לאחר שנות הוראה רבות כפרופסור לעברית בקווינס קולג' בניו יורק, היא הקדישה את רוב זמנה לכתיבה.
יצירתה העשירה מונה בעיקר ספרי שירה, בהם: "בשדרה לילית" (מחברות לספרות, 1960); "אל פרוורי השמש" (1971); "הרחק מכף התקוה הטובה" (1995); "שירי ערער" (2000). ספרה "והים אנה ילך?" (2010) מקבץ את מבחר כתביה. כמו כן פירסמה שלושה קובצי סיפורים: "מכירה פומבית" (אל"ף, 1968); "אויבו! אויבו!" (1969); "עוד רחוק מן הבית" (2001), ומחקרים ספרותיים על ש"י עגנון וחיים הזז.
שירתה לירית, רוויה בעצב נסתר ובגעגועים. ניכר בה הקרע המאפיין את חייה: למרות ישיבתה הממושכת בניו יורק, ישראל היא העוגן הלשוני והרגשי שלה. שפתה העשירה משלבת באופן הרמוני בין לשון היומיום לבין לשון המקורות (המקרא, התלמוד והתפילה). בשירתה היא פורשת את "ספר חייה": נופי ניו יורק מול נופי הזיכרון של ירושלים ותל אביב, הוריה – חייהם ומותם, הרהורים על אהבה, על העצמי ועל הכתיבה.
גם בסיפוריה בולטות נימה לירית פיוטית ולשון המערבת קודש בחול. היא מציגה את עולמן הפנימי של נשים המתבוננות בעולמן במבט רגיש ומפוכח. היא משכילה להעביר את גוני הרגשות המעודנים ואת התובנות המדויקות שחוות נשים המצויות במשבר, המשתוקקות לאהבה, הכמהות אל עברן.
קיבלה את פרס אברהם פרידמן לקידום התרבות העברית באמריקה לשנת 1995.

עזר, ננסי. "פרוזה פיוטית – על סיפוריה הקצרים של רנה לי". "הדאר" 82 (2). 2003. 66-68; שקד, מלכה. "על שירי רנה לי "והים אנה ילך?"". "מעמקים:" כתב עת וירטואלי לספרות ואמנות. 2011.

בתיה שמעוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אויבו! אויבו!, אל פרוורי השמש, בשדרה לילית, הרחק מכף התקוה הטובה, והים אנה ילך?, מכירה פומבית, עוד רחוק מן הבית, שירי ערער

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הדאר, מעמקים

תגיות חופשיות

הגירה, מקרא, נוף, שירה לירית, תלמוד

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
משפטים
ספרות
ספרות עברית

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
ישראל
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
28 (1960)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות