חזרה לדף התוצאות

קומיי אריה /// מילונאי, מתרגם ומשורר /// נולד בורשה, פולין /// 19292015 /// גיל
כותב/ת הערך: רובין-שנהר יעל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

שירה
תרגום

שפות יצירה

ספרדית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

מילונאי, מתרגם ומשורר
נולד בוורשה, פולין. בהיותו בן חמש היגר עם משפחתו לצ'ילה. עלה ארצה ב-1950. היה חבר קיבוץ כיסופים במשך שנים רבות, מתגורר כיום במבשרת ציון. עבד במשרד החוץ ושימש כשגריר ישראל במדינות שונות ברחבי העולם. מפעלו העיקרי הוא חיבור מילונים. הראשון שבהם, אותו חיבר עם דב ירדן, הוא "מילון שלם עברי ספרדי: עם תקציר הדקדוק העברי בספרדית" (אחיאסף, 1966). המילון התפרסם בכמה מהדורות, האחרונה והמעודכנת שבהן ראתה אור ב-1993. על מהדורה זו נכתב (ויינשטיין, 1993) כי זהו הטוב והשלם מבין כל המילונים הקיימים בשוק. מילון נוסף פרי עבודתו הוא ה"אגרון למלים נרדפות" (אחיאסף, 1979). כמו כן היה שותף לחיבורו של מילון אנגלי-ספרדי וחיבר גם מילון אנגלי-עברי (1997). בראיונות עמו ציין כי הוא רואה עצמו כממשיך דרכו של רבי סעדיה גאון, שהיה מחברו של האגרון הראשון.
עסק רבות בתרגום מספרדית לעברית. בין השאר תירגם לעברית משיריהם של חורחה לואיס בורחס ופאבלו נרודה, וכן רומן של הסופר הקולומביאני חורחה איסקס. ב-1993 פירסם את "מאה שנות שירה: אנתולוגיה של שירת ארגנטינה". כמו כן חיבר ספרי שירה וספר סיפורים קצרים בספרדית. בעברית פירסם בין השאר את קובצי השירה: "ביכורים מאוחרים" (בת-שבע, 1987); "קציר בעתו" (1989); "המחר… תמיד מחכה לנו" (2011).
שימש כחבר עמית באקדמיה ללשון של צ'ילה, וכן כסגן יו"ר אגודת הסופרים בספרדית בישראל: Asociación Israelí de Escritores en Lengua Castellanaׂׂ. זכה בפרס על שם גבריאלה מיסטרל מטעם משרד החינוך הצ'יליאני, 1996. ב-2010 הוענק לו אות קסת הזהב על מפעל חיים מטעם אגודת הסופרים העבריים.

ברונובסקי, יורם. ״ארגנטינה, העבר האשלייתי". "הארץ" תרבות וספרות. 4.6.1993. ב'9; ויינשטיין, מריו. ״מילון מרבה מילים". "הארץ" ספרים. 24.3.1993. 9.

יעל רובין-שנהר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אגרון למלים נרדפות, ביכורים מאוחרים, המחר... תמיד מחכה לנו, מאה שנות שירה: אנתולוגיה של שירת ארגנטינה, מילון שלם עברי ספרדי: עם תקציר הדקדוק העברי בספרדית, קציר בעתו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

ספרות לטינו-אמריקנית

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
ירדן דב

משפיעים
רבי סעדיה גאון

עיר או ארץ מגורים
ישראל
מבשרת ציון
צ'ילה
קיבוץ כיסופים

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
58 (1987)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות