חזרה לדף התוצאות

קווה אבשלום /// סופר ועיתונאי /// נולד ברעננה, ישראל /// 1946 /// גיל: 77
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הקצרה
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופר ועיתונאי
נולד וגדל ברעננה בבית חילוני, ברוח תנועת העבודה. היה פעיל בתנועת "המחנות העולים" ויצא במסגרתה לצבא, נח"ל מוצנח וקיבוץ נתיב הל"ה. עזב את הקיבוץ ב-1967 ושירת בצי הסוחר עד 1974, שירות המשתקף בסיפורים שכתב המוקדשים לחיי הים.
למד באוניברסיטה העברית בירושלים, וסיים תואר ראשון בהיסטוריה כללית ובהיסטוריה של ארצות האסלאם (1976). בשנים 1995-1977 היה עיתונאי וחבר מערכת "על המשמר". היה מורה להיסטוריה בתיכון ועוסק בכתיבת סיפורי חיים ובעריכת כתבי יד.
סיפורו הראשון, "הדודה של אדון שביל החלב", פורסם ב"משא", מוסף הספרות של העיתון "למרחב" (1963). סיפורים אחרים פרי עטו נדפסו ב"עתון 77", ב"מעריב", ב"ידיעות אחרונות" ועוד. בשנות לימודיו באוניברסיטה פירסם סיפורים בעיתון הסטודנטים "פי האתון" (1975) ובמוסף הספרות של "דבר" (1976). כמו כן השתתף בחוג לכתיבה יוצרת בבית הסופר בירושלים, בהנחיית הסופר יורם קניוק.
ספרו הראשון, קובץ הסיפורים "בושות" (הקיבוץ המאוחד, 2002), זכה לתגובות אוהדות של מבקרים וקוראים. סיפורו "סיפור המסתיים בסיבוב כפר סבא", מתוך הספר, קיבל ציון לשבח בתחרות הסיפור הקצר של "הארץ" (2002). הספר היה מועמד לפרס ספיר (2003). בנימוקי השופטים צוינו ההומור העצמי והתיאורים המשכנעים של חיי הילדות והבחרות במשפחה שבה היהדות, השואה, הציונות והפוליטיקה מעוגנות בחיי היומיום. כמו כן צוין כי החיים במושבה ובארץ מובאים בסיפוריו על יופיים ומוזרותם, ללא יומרה מוגזמת מצד אחד וללא ציניות מצד אחר. צוין גם העצב המסתתר מאחורי סיפורי המהגרים שלו.
פירסם עוד שלושה קובצי סיפורים: "לולאות, סיפורים" (2004); "הים הזקוף, סיפורי ספינות ומלחים" (2006); "מוזיקה לסרטים" (2011). כמו כן תירגם מאנגלית את "מסדר האבן" לדיוויד מורל (1987).
"המרפסת" (עם עובד, 2004), הרומן היחיד שכתב, מביא את סיפורן של שלוש נשים ומקיף כארבעים שנה בחייהן בארץ, מהקמת המדינה ועד סוף שנות השמונים. סיפורן נפרש במהלך מפגשים ביניהן, המתקיימים על מרפסת ביתה של אחת הגיבורות. ברקע משורטטים חיי מושבה בשרון ההופכת לעיר, השינויים הגדולים בחיי המדינה ובחיי היחיד והמשפחה. הסיפור ממזג בין "רומן קולות" לבין סיפור עממי מלא הומור. סיפוריהן של שלוש הגיבורות משתלבים זה בזה, הן מבחינת הזמן והן מבחינת הנושא, ויוצרים מערך תלת-קולי שיש בו נוסטלגיה, שעשוע ועצב.
זכה בפרס היצירה על שם ראש הממשלה לוי אשכול (2003).

בלבן, אברהם. "צבר במושבה". "ידיעות אחרונות" ספרות. 22.11.2002. 28-27; פלס, יוסי. "תוחלת וסחוס חומלים על ביג תוכעס ופופצ'ה". "הארץ" תרבות וספרות. 26.8.2005. ה'2.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בושות, דבר, הארץ, הים הזקוף, סיפורי ספינות ומלחים, המרפסת, ידיעות אחרונות, לולאות, סיפורים, למרחב, מוזיקה לסרטים, מסדר האבן, מעריב, על המשמר, עתון 77, פי האתון

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

הגירה, רב-קוליות

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
לימודי האסלאם והמזרח התיכון

בקשר ספרותי עם
קניוק יורם

תומכים ו/או מורי דרך
קניוק יורם

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ נתיב הל"ה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
56 (2002)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות