חזרה לדף התוצאות

צור מוקי (שמואל) /// מסאי והיסטוריון /// נולד בירושלים, ישראל /// 1938 /// גיל: 85
כותב/ת הערך: ולדן נעה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
תיעוד

תחומי יצירה

מסה
עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

מסאי והיסטוריון
נולד בירושלים. מתגורר בקיבוץ עין גב, שאליו הצטרף עם סיום שירותו הצבאי. מאז שימש בקיבוצו ובתנועה הקיבוצית בתפקידים שונים, בין השאר היה מזכיר התנועה.
עוסק בהיסטוריה של תנועת העבודה, בתולדות התנועה הקיבוצית ובהתיישבות הקיבוצית בעמק הירדן. כתב כעשרים ספרים וקובצי רשימות, שאותם ניתן לחלק לשתי קבוצות מרכזיות. הקבוצה ראשונה כוללת ספרים העוסקים באישים ובאירועים היסטוריים, כגון ספריו על רחל בלובשטיין, ברל כצנלסון וא"ד גורדון. אל קבוצת הספרים הזאת ניתן לשייך גם את ספרו "אביב מוקדם: צבי שץ והקבוצה האינטימית" (1984), שבו תיאר את דמותו של הסופר העברי יליד רוסיה צבי שץ שנרצח במאורעות תרפ"א. כתיבתו של שץ, שתיארה את חיי היחיד בקבוצה האינטימית, ריתקה את צור, והוא חשף את דמותו דרך קריאה בסיפורים, שירים, קטעי יומנים ומכתבים גנוזים. הקריאה בספרו של צור היא מפתח לפואטיקה של שץ, ומאפשרת הצצה לחומרים שמהם נוצרו הדמויות והאירועים שרקם הסופר בסיפוריו.
הקבוצה השנייה כוללת ספרים העוסקים בהתבוננות רחבה יותר בתהליכים השונים שעברה החברה הקיבוצית בפרט והחברה הישראלית בכלל. ספרו "ללא כתונת פסים" (1976) שייך לקבוצה זו. צור בוחן בו כמה מעיקרי משנותיהן של דמויות מופת בפנתיאון של ההיסטוריה הציונית, י"ח ברנר, א"ד גורדון, ברל כצנלסון ואחרים, ולאורם הוא מנסה לשרטט את דמותו הרוחנית של הנוער הישראלי ויחסו לשאלות יסוד הנוגעות בציונות. באמצעות הספר הזה, הכתוב בנימה אישית ועל בסיס חוויות אוטוביוגרפיות, הצליח בשעתו צור לעורר שיח ציבורי חשוב ומרתק. ב-2014 פרסם את האוטוביוגרפיה חצי חליל.

קרסל, גצל. "שיחו של בן-הארץ". "מאזניים" מ"ד (1). 1976. 318-316; בן עזר, אהוד. "צבי שץ של מוקי צור". "עתון 77" 65-64. 1978. 8.

נעה ולדן

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אביב מוקדם: צבי שץ והקבוצה האינטימית, ללא כתונת פסים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, עתון 77

תגיות חופשיות

העלייה השניה, חלוצים, קיבוץ

מידע כללי

תחומי מחקר
היסטוריה

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ עין גב

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות