חזרה לדף התוצאות

צור יגאל /// סופר /// נולד בחיפה, ישראל /// 1955 /// גיל: 68
כותב/ת הערך: קורמן נירית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן
תסריט

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופר
נולד בחיפה. התגורר בלונדון ובפריז, למד משחק בבית הספר לדרמה של ז'אק לה-קוק. בתחילת שנות השמונים למד קולנוע ב"בית צבי", וספרות עברית וכללית ופילוסופיה סינית באוניברסיטת תל אביב. באותן שנים התפרסמו סיפוריו הראשונים בכתב העת "פרוזה", וטורי ביקורת על קולנוע, תיאטרון וספרות בעיתונות היומית. משנות התשעים פירסם כתבות בנושא תיירות וטיולים בעיתונות ובטלוויזיה וספרי מסע, והוציא מדריכי טיולים להודו ולסין בשיתוף עם דן דאור. ב-2003 יצא בשליחות ערוץ 10 לעיראק, שתועדה בסרט "42 יום בדרך לעיראק" שאותו צילם, ביים והפיק.
ברקע יצירותיו עומדות סוגיות יסוד בחברה הישראלית. ספרו הראשון, קובץ הסיפורים "עם תום המונסון" (ספריית מעריב, 1989), כולל סיפורים העוסקים במלחמת יום הכיפורים שבה השתתף כלוחם, וסיפורים המתרחשים בארצות מרוחקות כגון הודו, בהם נחשף חוסר הסיכוי של הצעיר הישראלי לברוח מזהותו כישראלי. הרומן הראשון שפירסם, "מעיין פרחי השקד" (1993), מעלה את טראומות השואה ומתאר את הידרדרותו הבלתי-נמנעת של בן הדור השני. יצירתו הספרותית המשמעותית ביותר היא הרומן "שזיף שחור" (1998), שהיה פורץ דרך בעיסוקו בעדה האתיופית בישראל. הרומן ממחיש את הפער בין הכמיהה של העדה האתיופית לעלות לישראל והמוכנות לשאת את קשיי המסע, ובין האכזריות והגזענות שבהן נתקלו במציאות הישראלית. במהלך כתיבת הרומן יצא למסע באתיופיה, שבעקבותיו כתב את התסריט לסרט "מנליק – נסיך יהודי שחור" (1990) שביים דניאל וקסמן. ספרו "צרות בגן עדן" (2011) הוא מותחן המיטיב ללכוד את האווירה של בנגקוק המסתורית והמושחתת, ובכך משלב בין תחום הספרות לתחום הטיולים. ב-2012 ראה אור רומן המתח "מוות בשנגרי-לה" המתרחש בהודו. ספרו האחרון עד כה הוא אבודה (2017).

אביטוב, ירון. "מחכים לרומן אתיופי". "עתון 77" 252. 2001. 13-12; לאופר, רות. "מעיין פרחי הכאב". "עתון 77" 162. 1993. 8.

נירית קורמן

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

42 יום בדרך לעיראק, מוות בשנגרי-לה, מנליק – נסיך יהודי שחור, מעיין פרחי השקד, עם תום המונסון, פרוזה, צרות בגן עדן, שזיף שחור

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

עתון 77

תגיות חופשיות

הגירה, טראומה, מלחמה, מסע, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
בית הספר לאמנויות הבמה בית צבי

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות כללית
ספרות עברית
פילוסופיה
פילוסופיה סינית
קולנוע

בקשר ספרותי עם
דאור דן

עיר או ארץ מגורים
אנגליה
לונדון
פריז
צרפת

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות