חזרה לדף התוצאות

צורית אידה /// סופרת, מחזאית ומבקרת /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1926 /// גיל: 97
כותב/ת הערך: נבו גידי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

ביוגרפיה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ביקורת
מחזאות
עיון
פרוזה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופרת, מחזאית ומבקרת
ילידת תל אביב. בוגרת הסמינר למורות וגננות ע"ש לוינסקי בתל אביב ו"סמינר הקיבוצים". למדה מחול בתל אביב ובניו יורק. שיחקה בתיאטרון "הבימה" בשנים 1952-1950 ובתיאטרון העברי "פרגוד" בניו יורק. מפרסמת מאמרי ביקורת על ספרות ואמנות מ-1952. ספרה הראשון "שני מחזות על אהבה: גולת הבדולח; משחק אחרון" (תל-אביב: עקד) פורסם ב-1962. המחזה הראשון מתוכו, תחת השם ""כדור הבדולח"", הועלה על במת תיאטרון "קרוב" ב-2010. זכתה בפרס היצירה לסופרים עבריים מטעם קרן ראש הממשלה על שם לוי אשכול ב-1981 וב-2000 ובפרס קרן דב סדן מטעם אוניברסיטת תל-אביב ב-1990. צורית היא רעייתו של הסופר אהרן מגד ואמם של הסופר איל מגד וההיסטוריון ד"ר עמוס מגד.
כתיבתה נעה בשלושה ערוצים. הראשון הוא הספרות הבדיונית, שבמסגרתו פרסמה את "חוט אריאדנה" (1962), הבנוי כדו-שיח בין שתי דמויות; את הרומנים "פריחה אפילה" (1970); "הגיל המאושר" (1975); "עיר הנידחת" (1984), ואת קובצי הסיפורים "בדרך הרומאית" (1976) ו"המדרגה השלושים ושבע" (2007). הערוץ השני הוא רומנים ביוגרפיים: רומנים שעלילותיהם מבוססות על פרשיות חייהן של דמויות היסטוריות, שהם מעין שילוב של הספרות היפה והספרות הדוקומנטרית. בערוץ זה התמקדה צורית בנשים שהיו בנות-זוגם של אישים מרכזיים בהיסטוריה הציונית ובתרבות הציונית. במסגרת זו נתפרסמו "אשתו המנודה" (1997), על יוליה הרצל לבית נשאואר, אשתו של הרצל; "אהבת חיים" (2000), על הציירת והסופרת אירה יאן (אסתר סלפיאן), אהובתו של ביאליק, ו"העלמה והמשורר" (2004), שנכתב בהשראת דמותה של הציירת צילה בינדר, אהובתו של אלתרמן. הערוץ השלישי הוא ביקורת ספרותית. במסגרת זו פרסמה צורית את הספרים "הקורבן והברית: עיונים בשירת נתן אלתרמן" (1974); "החיים, האצילות: פרקים ביוגראפיים ועיונים במרכיבים הקבליים-החסידיים של שירת אמיר גלבע" (1988), ואת "שירת הפרא האציל: ביוגרפיה של המשורר אבות ישורון" (1995).
בכתיבתה הבדיונית והסמי-בדיונית כאחד, גיבורותיה של צורית הן בדרך כלל נשים המתמודדות עם אתגרי הזוגיות, המיניות והמימוש העצמי. העלילות כרוכות בהיסטוריה של היישוב ומדינת ישראל ונותנות לה ביטוי מזווית פרטית, נשית ו"שולית", כלומר, תוך ייצוג קולות שנדחקו אל השוליים של הבימה ההיסטורית והתרבותית. כתיבתה של צורית נותנת פה לקולות מודחים אלה ומאירה פינות חשוכות ושכוחות בהוויה הציונית.

בחור, יונה. "ספר מסעות – פנינה ספרותית". "מאזניים" נ"ט (4). 1985. 59-58; זך, נתן. "החיים והאצילות". "העולם הזה". 1.3.1989. 26; מנהיים, נועה. "אבודה באהבתה". "ידיעות אחרונות" המוסף לשבת. 26.3.2004. 28-27; שמיר, זיוה. "כל אשה והאמת שלה". "מאזניים" ס"ב (9). 1998. 63-62.
גידי נבו

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבת חיים, אשתו המנודה, בדרך הרומאית, הגיל המאושר, החיים, האצילות: פרקים ביוגראפיים ועיונים במרכיבים הקבליים-החסידיים של שירת אמיר גלבע, המדרגה השלושים ושבע, העלמה והמשורר, הקורבן והברית: עיונים בשירת נתן אלתרמן, חוט אריאדנה, כדור הבדולח, עיר הנידחת, פריחה אפילה, שירת הפרא האציל: ביוגרפיה של המשורר אבות ישורון, שני מחזות על אהבה: גולת הבדולח; משחק אחרון

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

העולם הזה, ידיעות אחרונות, מאזניים

תגיות חופשיות

חסידות, מגדר, קבלה, שוליים

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
מכללת לוינסקי לחינוך
מכללת סמינר הקיבוצים

תחומי לימוד אקדמיים
הוראה
מחול

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
36 (1962)

רקע משפחתי

אשתו של הסופר אהרן מגד|אמו של הסופר איל מגד

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *