חזרה לדף התוצאות

פרנקל-מדן רחל /// חוקרת ספרות /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1946 /// גיל: 77
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

חוקרת ספרות
נולדה בתל אביב להורים שעלו מברית המועצות ב-1931, וגדלה בבית פועלי משכיל. סיימה את תיכון "עירוני ד"' והיתה פעילה ב"תנועה המאוחדת". שירתה בצה"ל כמורה חיילת. את מסלולה האקדמי עשתה באוניברסיטת תל אביב. ב-1972 סיימה תואר ראשון בספרות עברית ובמקרא. עבודת הגמר שלה לתואר השני (1976) עסקה בשירתו של חיים לנסקי, ועבודת הדוקטור (1986) ביצירתו של יעקב הורוביץ. מאז 1972 מלמדת ספרות עברית ודרכי הוראת הספרות במכללת לוינסקי וב"סמינר הקיבוצים".
פירסמה עשרות מאמרים ורשימות ביקורת בכתבי עת ובמוספי העיתונים. מהסופרים שעסקה בהם: יעקב פיכמן, אבא קובנר, מנשה לוין ויהודה עמיחי. ראייתה הרב-תחומית ניכרת במאמריה הפרשניים, המתחקים אחר זיקותיה של הספרות לאמנויות אחרות – בעיקר ציור ופיסול – וכן בספרה "שמחות קטנות של יום חולין: האידיליה בראייה רב-תחומית" (2003).
ספרה "במחשבה תחילה" (1989) הוא מחקר חלוצי ביצירתו הסבוכה של יעקב הורוביץ. הנחת היסוד שלו היא כי הורוביץ פעל במסגרת חוקיו של סיפור המחשבה והאידיאה, וכי הוא היה בראש ובראשונה הוגה ובעל חזון, שעיצב את סיפוריו ככלים להעברת מסריו הרעיוניים. פרנקל חשפה את זיקתו להגות הפילוסופית המערבית מזה ולמסורת המיסטיקה היהודית מזה, ותיארה כיצד מתנודדת יצירתו בין חרדת חורבן לכיסופי גאולה.

הולצמן, אבנר. "בין שערי טומאה לאור זרוע". "הארץ" תרבות וספרות. 13.10.1989; הס, תמר. "סופר מתוכו". "מחקרי ירושלים בספרות עברית" ט"ו. 1995. 324-317.

אלישע פורת

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

במחשבה תחילה, שמחות קטנות של יום חולין: האידיליה בראייה רב-תחומית

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מחקרי ירושלים בספרות עברית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
מקרא
ספרות
ספרות עברית

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות