חזרה לדף התוצאות

פרנקל זיגמונט (זיגי) /// סופר ומשורר בשפה האנגלית /// נולד בלבוב, גליציה /// 19291997 /// גיל
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

שפות יצירה

אנגלית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

סופר ומשורר בשפה האנגלית
נולד בלבוב, פולין, למשפחה חילונית משכילה. אביו היה דוקטור למשפטים ובעל נכסים. אמו היתה דוקטור לפולקלור ולפילוסופיה. עם כיבוש פולין בידי הנאצים נמלטה אמו איתו ועם אחותו אל מעבר לגבול הסובייטי, ונשלחה למעמקי סיביר, לעיר ברנאול. אביו, שהיה קצין בצבא הפולני, נעצר על ידי הסובייטים ונרצח יחד עם קצינים פולנים אחרים.
שהה עם משפחתו בסיביר בשנות המלחמה, וסיים שם את הגימנסיה. ב-1946 שבה המשפחה לפולין, והוא יצא לחפש את אביו. בעת החזרה ניצלה אמו בנס מ"פוגרום קילצה" הידוע לשמצה. אחרי חיפושים זיהה את אתר הרצח שבו נספה אביו. הם השתקעו בוורוצלב, והוא השלים שם את הבגרות והחל ללמוד באוניברסיטה. ב-1948 הזמין אותו דודו לבוא לקרדיף, ויילס, להמשך לימודיו, ושוב היה עליו להשלים בגרות באנגלית. הוא החל ללמוד שם הנדסת מכונות, אך נדד ללונדון ומשם לבריסל, אל דוד אחר. הוא היה פוליגלוט, והשלים בגרות בארבע לשונות: רוסית, פולנית, אנגלית וצרפתית.
פרנקל הגיע לביקור בארץ ב-1953 והחליט להישאר בה, גם משום שהיתה נוחה לתחביביו: דאייה, צניחה ורכיבה על אופניים. ב-1958 נשא לאישה את המאיירת והסופרת אלונה פרנקל, ולזוג נולדו שני בנים. בשנים 1971-1967 שהה בארצות הברית עם משפחתו. השתלב בתעשייה הביטחונית בארץ ועבד בה כמהנדס עד פרישתו המוקדמת (1987).
מראשית יצירתו כתב רק באנגלית, שאותה אימץ מכל הלשונות שידע. הסיפורת שלו היא חריפה, הומוריסטית ואף סרקסטית, ויש בה אלמנטים רומנטיים ועלילתיים שאימץ מהמסורת הספרותית האנגלית. מספריו תורגמו לערבית ולעברית ונדפסו בכתבי עת ובמוסף הספרות של עיתון "הארץ". מסיפוריו ומשיריו תורגמו לפולנית ולגרמנית וראו אור בכתבי עת בפולין ובגרמניה. קובץ סיפוריו "זקנתה של מכשפה" תורגם לעברית על ידי ידידיו וראה אור ב-1980.
הוא היה ממייסדי אגודת סופרי האנגלית בארץ והרוח החיה בה עד מחלתו. השתתף בכתב העת שלה ARC, ואף ערך אותו. סיפוריו נדפסו גם בארצות הברית ובאנגליה, ב-The London Magazine וב-Transatlantic Review. סיפורו "אוקטפוס" זכה בפרס ספרותי בארצות הברית.
במלאות שנתיים למותו הוציאה אלונה פרנקל לזכרו לקט שירים נבחרים באנגלית (1999).

בלאט, אברהם. "שני מסלולים, על ספרו של זיגמונט פרנקל '"זקנתה של מכשפה""'. "הצופה". 22.8.1980; בן עזר, אהוד. "פרנקל זיגמונט, "זקנתה של מכשפה"". "עתון 77" 20. 1980. 50-49.

אלישע פורת

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, זקנתה של מכשפה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הצופה, עתון 77

תגיות חופשיות

ספרות אנגלית

מידע כללי

שפות תרגום
גרמנית
עברית
ערבית
פולנית

תחומי לימוד אקדמיים
הנדסה
הנדסת מכונות

עיר או ארץ מגורים
אנגליה
ארה"ב
בלגיה
בריסל
ווילס
ורוצלאב
ישראל
לונדון
סיביר
פולין
קרדיף

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

רקע משפחתי

בעלה של הסופרת אלונה פרנקל

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות