חזרה לדף התוצאות

פלג ירון /// חוקר /// נולד בחיפה, ישראל /// 1959 /// גיל: 64
כותב/ת הערך: שבת-נדיר הדס

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

חוקר
נולד בחיפה. ב-1985 נסע לבוסטון ולמד שם לתואר ראשון בקולנוע באמרסון קולג'. ב-1993 החל את לימודי התואר השני ותואר דוקטור בספרות עברית באוניברסיטת ברנדייס, ארצות הברית. עבודת הדוקטור שלו עסקה באוריינטליזם בספרות העברית בשנים 1880-1930. לימד באוניברסיטאות ברנדייס, פרינסטון וג'ורג' וושינגטון. ב-2012 הופקד על הקתדרה לספרות עברית מודרנית ע"ש קנדי-לי באוניברסיטת קיימברידג', אנגליה, שם הוא מלמד עד היום.
מחקריו עוסקים בהיווצרות התרבות העברית המודרנית מסוף המאה התשע-עשרה ועד תחילת המאה העשרים ואחת, והוא מתבסס בהם על תיאוריות שונות של לאומיות ומגדר. בחיבורו הראשון, "דרך גבר: הומואירוטיקה בספרות העברית בין השנים 2003-1887" (שופרא, 2003), בחן את היווצרותה של התרבות הציונית, ובעיקר את הבנייתה של גבריות עברית חדשה, בטקסטים ספרותיים המתארים את היחס להומוסקסואליות. בחיבורו על האוריינטליזם בתרבות הציונית, Orientalism and the Hebrew Imagination (2005), בחן את השינוי של הגישה היהודית המסורתית לארץ ישראל: ממקום קדוש למרחב יהודי פרוע שמהווה פתח להיווצרות של זהות יהודית חדשה.
בספרו Israeli Culture Between the Two Intifadas: A Brief Romance בוחן פלג את האופן שבו עיצבו סופרים ישראלים שכתבו בראשית עידן הפוסט-ציונות את ההיסטוריה של המדינה. בשנים האחרונות הוא מקדיש את זמנו להוראה ולכתיבה שעניינן הניסיון ליצור גישה רב-תחומית לחקר ישראל, המשלבת דיסציפלינות שונות, כגון: תיאוריה ספרותית, לימודי מגדר, קולנוע, היסטוריה, אנתרופולוגיה ובלשנות.
ספר האחרון עד כה הוא
Directed by God: Jewishness in Contemporary Israeli Film and Television (2016)

ערך שני ספרים: אנתולוגיה של מאמרי קולנוע עם מירי טלמון, Identities in Motion: Israeli Cinema Reader (2011), וספר ללימוד השפה העברית עם ורדית רינגוולד, Brandeis Modern Hebrew Ivrit beheksher (2005).

הדס שבת-נדיר

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דרך גבר: הומואירוטיקה בספרות העברית בין השנים 2003-1887

תגיות חופשיות

הומוסקסואליות, מגדר

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת ברנדייס

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית
קולנוע

בקשר ספרותי עם
טלמון מירי

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות