חזרה לדף התוצאות

פורת אלישע /// סופר, משורר ומבקר /// נולד בקיבוץ עין החורש, ישראל /// 19382013 /// גיל
כותב/ת הערך: מאירי גלעד

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר

תחומי יצירה

ביקורת
ספרות ילדים
פרוזה
שירה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

סופר, משורר ומבקר
נולד, גדל, התחנך וחי בקיבוץ עין החורש. אביו, הסופר, המתרגם, העורך והעיתונאי אליהו פורת, ואמו היו ממייסדי קיבוץ עין החורש. למד בתיכון "מעיין" בקיבוצו. אחרי השירות הצבאי למד יהדות וספרות כשומע חופשי באוניברסיטה העברית בירושלים (1976-1977). רוב ימיו עסק בחקלאות.
פירסם עשרה ספרי פרוזה, הכוללים סיפורים קצרים ונובלות, וחמישה ספרי שירה, ובהם ספר שירה הכולל קטעי פרוזה ("שיר, זיכרון", 1986). ספרו הראשון, "ארץ יתומה" (ספרית פועלים, 1973), הוא קובץ סיפורים קצרים שנערך על ידי נתן יונתן. נושא מרכזי ביצירותיו הוא הצבא ומלחמות ישראל במקומות ובזמנים שונים. נושאים חוזרים אחרים: חניכתו של הסופר או האמן, זוגיות, קיבוץ, נוף ומיסטיקה יהודית. נושא משמעותי נוסף בשירתו הוא תיאור מות האב, וזאת לעתים מנקודת מבט משולבת: ביוגרפית ומיתית.
המלחמה והצבא מתוארים בסיפורת שלו ובשירתו מזוויות שונות, ביוגרפיות, פוליטיות ואתיות: זיכרון הנופלים, הלם קרב, מחאה, הווי השגרה הצבאית, רעות ובוגדנות, ההשלכות השליליות של השירות הצבאי על מוסריותו וערכיותו של האדם וכדומה. החייל הישראלי ניצב במרכז סיפור המעשה: הוא סובל, אוהב, נהרג, וזאת כאשר מקומו של הערבי נפקד מהזירה. נקודת המבט של הדובר יוצרת פאתוס בתנועתה בין צירי מתח של חיים ומוות, הרואיות ואנטי-הרואיות.
הסיפורת שלו משקפת חברה ספרטנית שמתקיים בה טשטוש בין הצבאי לאזרחי: הטבע והאהבה או אף מצוקות קיומיות יומיומיות, כגון מחלה ("קפיצה משולשת", 1994), מתוארים ומפורשים לעתים קרובות דרך נקודת מבט ודרכי אפיון צבאיות. הדמויות המרכזיות הן בדרך כלל גבר צעיר, חייל, איש ספרות, קיבוצניק וסטודנט, כאשר לעתים הגיבור משלב זהויות אלה (למשל, חייל וסופר). זו סיפורת גברית מובהקת, שבה, בדרך כלל, זהותה ותפקידה של האישה תלויים בגבר. האישה היא לעתים מתת-פיצוי לסבלו של החייל ("אבק החיזרה הצונן", "ארץ יתומה"), אובייקט מיני ("יום טוב שני", "השגחה פרטית", 1985) ומושא אהבה מסתורי ("מחשבת ישראל", "מחיקת עוונות", 1991; ""ציפור הסבך הכחולה"", "ציפור הסבך הכחולה", 1996). מבחינה זאת גיבורת הנובלה "איל צעיר בירושלים", שפורסמה בספר "ציפור הסבך הכחולה", יוצאת דופן בהיותה אשת אקדמיה שאפתנית ועצמאית.
פורת כותב במשלב לשוני גבוה, והוא גולש לעגה כמעט אך ורק בהקשרים צבאיים. שירתו לירית, פיגורטיבית, בעלת צורות פתוחות, אולם שומרת על ריתמוס הודות לחריזה מקומית ומקצב של שורות קצרות.
הן בסיפוריו והן בשיריו מתקיימים דיאלוגים עם סופרים ומשוררים שונים. לדוגמה, הנובלה "נפילה" ב"ציפור הסבך הכחולה" עוסקת באופן פרודי בברנר ובמחקר המופרז בו, באמצעות תיאור של מעריץ הרואה בו קדוש. מעניין לציין שפורת כתב גם שיר הספד מוקדם לברנר הנושא את אותה הכותרת, "נפילה", הסוגר את "חושניה, המסגד" (1975). זו דוגמה אחת מני רבות לדיאלוג בין יצירות שונות שלו לבין עצמן. סיפורו הקצר "צלקת-גאווה" ("השגחה פרטית", 1985) עוסק במפגש של אב ובנו עם אלתרמן. המשורר הגדול מתואר באופן ביקורתי כדמות מנוכרת, אלא שהביקורת איננה מוגבלת לאלתרמן, אלא למוסד היהיר של מגדלי שן בספרות. שירתו מקיימת דיאלוג נרחב עם יוצרים וחוקרים ישראליים באמצעות מחוות שונות. בין השאר, לאבא קובנר, אהרן אמיר, דוד אבידן ונורית גוברין. בהקשר זה יש לציין את הנובלה "אפיזודה" (2001), שמתעדת את קורות חייו של האמן היהודי רב-הכישרונות אריה-ליאופולד פרידמן להולה (1918-1968), שהיה מחזאי, מוזיקאי, צייר וסופר.
פורת הוא אף מבקר ספרות. "קריאה מאוחרת" (2008) הוא כינוס של רשימותיו על משוררים, סופרים ומתרגמים ישראליים (ובנוסף רשימה על הסופר הנורבגי אובסטפלדר). מחציתן עוסקות בחברו לקיבוץ אבא קובנר. כמה מספריו תורגמו לשפות שונות.
הוא הוציא לאור חמישה ספרי ילדים ונוער. זכה בכמה פרסים ספרותיים, העיקרי שבהם הוא פרס היצירה על שם ראש הממשלה לוי אשכול (1996).

אלמוג, רות. "ימי הוגבונדים". "הארץ" תרבות וספרות. 22.2.2002. ב'15; אמויאל, ז'יל. "עדיין מתהלכים הלומי קרב". "עתון 77" 282. 2003. 10־11; לויתן, עמוס. "פריז/עין החורש". "עתון 77" 306. דצמבר 2005. 39־40; מירן, ראובן. "כרוניקה של מחלה". "הארץ" ספרים. 15.2.1995. 6, 14.

גלעד מאירי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אפיזודה, ארץ יתומה, השגחה פרטית, חושניה, המסגד, מחיקת עוונות, ציפור הסבך הכחולה, קפיצה משולשת, קריאה מאוחרת, שיר, זיכרון

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77

תגיות חופשיות

חניכה, מיסטיות, מלחמה, נוף, צבא, קיבוץ, שירה לירית

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
יונתן נתן
קובנר אבא

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (1973)

רקע משפחתי

בנו של המתרגם אלישע פורת

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות