חזרה לדף התוצאות

עסיס עדי /// משורר וסופר /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1967 /// גיל: 56
כותב/ת הערך: מאירי גלעד

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

פרסים

פרס אקו"ם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

משורר וסופר
נולד בתל אביב ומתגורר בה. למד בתיכון "מיטרני" בחולון. בעל תואר ראשון בפילוסופיה ובלימודים כלליים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. איש מחשבים בבנק.
פרסומו הראשון היה שירו "הזבוב" ("הליקון" 10, 1994), שאף פותח את ספר ביכוריו, "הנשק החם" ("הליקון", 2009). נושאי הספר הם אנטי-מיליטריזם (מחאה נגד השלכותיה של השליטה הצבאית ביהודה ובשומרון, התקיפה של ארצות הברית בעיראק ועוד), ארוטיקה, פולמוס עם אלוהים ושליחיו עלי אדמות ועוד. בכמה שירים עולים נושאים פחות שגרתיים, למשל שיר שבו הכדורגל הוא מטפורה למצוקה נפשית ("הוּ הָא מַה קָרָה") ופרודיה מורבידית על העבודה במשרד. כותרת השיר "תָּרַמְתִּי אֶת גּוּפִי לַמִּשְׂרָד" מתארת את תחושת הדיכוי של העובד במשרד.
המרכיב הסגנוני המרכזי בספר הוא היסוד הקומי לסוגיו: ההומור, האירוניה, הסאטירה והגרוטסקה. כך, לדוגמה, השיר הקצר והפרודי "יֵשׁוּ", שאף מופיע בגב הספר, הוא דה-מיתיזציה של סיפור הצליבה: "יֵשׁוּ הִמְצִיא אֶת הָרֹחַב/ כְּשֶׁפָּרַשׂ יָדָיו לַצְּדָדִים./ הַצּוֹלֵב לָחַשׁ עַל אָזְנוֹ:/ 'תַּעֲשֶׂה בַּיָּדַיִם כְּמוֹ צִפּוֹר"'. הלחישה המרושעת של הצולב באוזנו של הצלוב יוצרת תקריב מקאברי על פני ישו, ובכך מחיה מחדש את הריאליות של הסיטואציה המיתית. מאפיין נוסף של ההומור בספרו הוא פרודיה עצמית, לדוגמה שירו "גִּלּוּי נָאוֹת": "הַשִּׁיר שֶׁאָמוּר הָיָה/ לְהִתְפַּרְסֵם כָּאן/ לֹא מִתְפַּרְסֵם./ הָעוֹרֵךְ לֹא מָצָא אוֹתוֹ/ רָאוּי.// רַק רָצִיתִי שֶׁתֵּדְעוּ".
בספר נכללים שלושה סיפורים קצרצרים וניסיוניים: "פִּשפָּש", "חוקת הבדלנים" ו"תל אביב מאה". הפואטיקה שלהם דומה לזו של שירתו, וכוללת גם רכיבים של מחאה ואקטואליה. השילוב בין הז'אנרים בספר הזה מעצים את האווירה הקרנבלית שבו.
ספרו השני הוא קובץ השירים ילד (2013) שבו הוא מספר על הילד שלא נולד לו.
שני סיפורים קצרים שפורסמו ב"הנשק החם" זכו בפרסים ראשונים של עיתון "הארץ" (2004): "תל אביב מאה" זכה בתחרות הסיפור הקצר ו"פשפש בחומה" (המופיע בספר בשם "פשפש") זכה בתחרות הטור הסאטירי. עסיס הוא זוכה פרס אקו"ם לשנת 2011 בתחום השירה על יצירתו "ילד". ב-2013 זכה בפרס "טבע" לשירה. עסיס נשוי למשוררת ענת לוין.

יגיל, רן. "שניים פוחזין". "מעריב" תרבות – ספרות. 9.10.2009. 24.

גלעד מאירי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, הליקון, הנשק החם

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מעריב

תגיות חופשיות

ארוטיקה, ביקורת פוליטית, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, כתיבה ניסיונית, מחאה, נצרות, סאטירה, פרודיה

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
לימודים כלליים
פילוסופיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
42 (2009)

רקע משפחתי

נשוי למשוררת ענת לוין

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות