חזרה לדף התוצאות

עזר ננסי /// חוקרת ספרות /// נולדה בעיראק /// 1947 /// גיל: 76
כותב/ת הערך: שטרס חן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

חוקרת ספרות
נולדה בעיראק. עלתה לארץ ב-1951 ולמדה בתיכון "אהל שם" ברמת גן. בוגרת אוניברסיטת תל אביב בספרות ובלשון עברית. בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA). משמשת שם כחוקרת וכמרצה לספרות ולשון עברית.
מחקריה עוסקים בהיבטים אידיאולוגיים ופוליטיים בפרוזה העברית. חלק הארי של עבודתה מתרכז בבני "דור המדינה" ובסופרים שהחלו לכתוב בשנות השמונים של המאה העשרים, שחלקם משויכים לזרם הפוסט-מודרני (יצחק לאור, אורלי קסטל-בלום, יובל שמעוני).
מחקריה מעוגנים במושגים מביקורת התרבות והספרות ובתיאוריות פסיכואנליטיות. העיגון הזה, על שלוחותיו השונות, וחלק מהתובנות שעזר הפיקה ממנו, היו אז חדשניים יחסית.
בספר "ספרות ואידיאולוגיה" (פפירוס, 1992), המבוסס על עבודת הדוקטור שלה, בוחנת עזר באמצעות ניתוח לשוני מדוקדק את הפתיחות של שישה ספרים שכתבו סופרים בני "דור המדינה" והזרם הניאו-ריאליסטי (א"ב יהושע, יעקב שבתאי, יהושע קנז, חיים באר ויצחק בן נר). היא מתמקדת באופנים השונים שבהם מגיבים הרומנים הללו, שהתפרסמו לאחר מלחמת יום הכיפורים, למשבר האידיאולוגי שעברה החברה הישראלית. הפרדיגמה של "הלא-מודע הפוליטי" של פרדריק ג'יימסון ותיאוריות פסיכואנליטיות מובילות אותה לניתוח היחסים בין הרומן לבין הלא-מודע הפוליטי שלו ובין "הדיסקורס הנרטיבי" לקונטקסט החברתי של הרומן. היא מראה, למשל, כיצד הטקסט כאקט סימבולי חברתי מעלים את הלא-מודע הפוליטי שלו וכיצד האינטרפרטציה של הטקסט מתבנתת מחדש את הסב-טקסט המודחק.
ספרה מציע גם ניתוח היסטוריוגרפי של חילופי נורמות בסיפורת הישראלית לאור תפקודו של המרכיב הפוליטי ברומן. היא מחילה את תנועת המטוטלת שבין מודרניזם לאנטי-מודרניזם ובין האידיאולוגי המובלע לגלוי, שדיוויד לודג' שירטט, על ההיסטוריה של הסיפורת הישראלית.
עיגון המחקר במושג תיאורטי פסיכואנליטי עומד גם בבסיס מחקריה הבאים. דוגמה לכך היא השימוש שלה במושג הפסיכואנליטי של המלנכוליה וקישורו לקונטקסט היסטורי-אידיאולוגי (כך במאמר "ממלנכוליה של יחיד למלנכוליה של מעמד: מ'שכול וכשלון' לברנר ל'זכרון דברים' לשבתאי", "דפים למחקר בספרות", 2002-2001). במאמרים אחרים בוחנת עזר אמצעים רטוריים וז'אנריים (דוגמת האירוניה) ככלים לערעור האידיאולוגיה הציונית ההגמונית והנרטיב הריאליסטי ביצירה הפוסט-מודרניסטית של יצחק לאור.
שימשה כעורכת-שותפה בשנתון "הדור" (2007). בנוסף למחקריה, חיברה תוכניות וספר עבודה אלקטרוניים להוראת עברית כשפה שנייה.

זמירי, חוה. "ספרות, אידיאולוגיה". "מאזניים" ס"ז (5-4). 1993. 59-55.

חן שטרס

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דפים למחקר בספרות, הדור, ספרות ואידיאולוגיה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים

תגיות חופשיות

דור המדינה, היסטוריוגרפיה, חדשנות, פוסטמודרניזם, פסיכואנליזה

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
לשון
לשון עברית
ספרות
ספרות עברית

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
ישראל
לוס אנג'לס

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
40 (1987)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות