חזרה לדף התוצאות

עוזיאל מאיר /// סופר /// נולד בטריפולי, לוב /// 1945 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: דיין מוריה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

ביוגרפיה
רומן
רומן היסטורי

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עיתונאות
פרוזה

פרסים

פרס זאב לספרות ילדים ונוער

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

סופר
נולד בטריפולי, לוב. כשהיה בן שנה וחצי עלתה משפחתו לארץ והתיישבה בתל אביב. ב-1959 עברה המשפחה לקיבוץ נצר סרני. ב-1969 הוזמן לשמש כעורך הגרפי של "מעריב", וב-1974 החל לפרסם שם טור שבועי בעל גוון הומוריסטי בשם "שיפודים", שהופיע במשך יותר משלושים שנה. במקביל מילא עוזיאל תפקידים נוספים בעיתון.
ב-2005 עבר מדורו של עוזיאל לעיתון "הצופה" – "מקור ראשון". ב-1997 ייסד את העיתון "מקור ראשון" ושימש כעורכו הראשי. משנות השבעים הנחה עוזיאל והשתתף בשעשועוני טלוויזיה ובתוכניות תרבות ברדיו ובטלוויזיה. כמו כן יצר כמה תוכניות היסטוריות-דרמטיות, בהן "היינו שם איתם", סדרה בת תשע תוכניות על השואה. פרויקט טלוויזיוני זה הוליד את "מצעד החיים", שעוזיאל היה בין קובעי תכניו ואף העניק לו את שמו.
ספרו "ספר רע-ידען לפושע המאורגן" (רבמכר, 1978) הנו ספר סאטירי-הומוריסטי, הראשון שפירסם בז'אנר הזה. בנוסף פירסם את שלושת הרומנים "עובדות על תשוקה מסוימת" (1992), העוקב אחר שושלת המתחילה בעיר כנענית ונפרשת עד לישראל של ימינו; "מקום קטן עם דבי" (1996), רומן בעל גוון פיקרסקי-פנטסטי שעלילתו מתרחשת באימפריה הכוזרית; "הראשון לארץ ציון" – "סיפורו של הרב עוזיאל" (1999), רומן ביוגרפי על סבו, בן ציון מאיר חי עוזיאל, שעליו זכה בפרס זאב לספרות ילדים ונוער (2000). כתב גם ספרי ילדים ותירגם ספר ילדים עם אוהד עוזיאל.
ספרו האחרון עד כה הוא איש הישר בעיניו (2014 ) רומן היסטורי שמתרחש בתקופת שמואל הנביא ומתאר את התככים שמלווים את הקמת המלוכה.

בשן, טל. "אולי אבותינו לא היו חייטים". "מעריב" תרבות. 17.6.1996. 10; שמיר, משה. "עוזיאל בארץ הפלאות". "מאזניים" ע' (11). 1996. 33-32.

מוריה דיין

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

היינו שם איתם, הצופה, הראשון לארץ ציון, מעריב, מקום קטן עם דבי, מקור ראשון, סיפורו של הרב עוזיאל, ספר רע-ידען לפושע המאורגן, עובדות על תשוקה מסוימת

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, מעריב

תגיות חופשיות

סאטירה, פנטזיה, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ נצר סרני
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
33 (1978)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות