חזרה לדף התוצאות

סתוי (זסטבקר) זיסי /// עורך ספרותי /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1939 /// גיל: 84
כותב/ת הערך: טוהר ורד

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עריכה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

עורך ספרותי
נולד בתל אביב ב-1939. למד בתיכון "עירוני ה"'. את לימודיו האקדמיים עשה באוניברסיטה העברית בירושלים, בחוגים לספרות עברית ומקרא. בשנות השישים לימד ספרות ומקרא בתיכון "עירוני ט"' ובתיכון "צה"ל". כמו כן לימד עיתונאות באוניברסיטת בר-אילן והנחה קורסים בתחום השירה והסיפורת.
את דרכו המקצועית החל בעריכת העיתון היומי "הבוקר". תחילה ערך את מדורי החדשות, הכתבות ועמודי הפנים, ולאחר מכן החליף את ברוך קרוא (קרופניק) כעורך מדור הספרות. מ-1966 ועד 2005 שימש כחבר מערכת "ידיעות אחרונות", כעורך חדשות ועורך המוסף הפוליטי של יום שישי. עיקר פעילותו בעיתון היה עריכת מוסף הספרות של העיתון, בשנים 1973-2004. במסגרת זו פירסם ראיונות עם סופרים וחוקרים רבים וכן כתב רשימות בענייני ספרות וביקורת. מדיניות העריכה שלו עמדה בסימן של מתן ביטוי רחב לספרות הישראלית הקנונית, ופתיחת שערים מדודה וזהירה לקולות חדשים. כמו כן הקפיד להקציב מקום לשירה, בעיקר לשירת מקור. עסק גם בעריכת כתבי עת וספרי עיון. בשנים 1982-1983 ערך את ירחון אגודת הסופרים "מאזניים". בשנים 1987-1988 ערך עם חנוך רון את כתב העת "מוסיקה". ב-1990 ערך את "גיתית", עיתון הנוער המוזיקלי בישראל. בשנים 1997-1998 ערך את מגזין התזמורת הפילהרמונית הישראלית. מ-2005 עורך את "עיתון ספרותי חי" מטעם האיגוד הכללי של הסופרים בישראל. שימש כעורך תוכניות ספרות ברדיו ובטלוויזיה: "השבועון לספרות" ו"סיפורדיו" ב"קול ישראל", ו"ספרים רבותי ספרים" (ייסד וערך עם ציפי גון-גרוס) ב"גלי צה"ל". כמו כן ערך את "שיר בלילה" בערוץ 2.
ערך שש אנתולוגיות ספרותיות, כולן ראו אור בהוצאת ספרי חמד של "ידיעות אחרונות": "שלושים שנה, שלושים סיפורים" (1993); "אשר אהבת את יצחק: סופרים כותבים ומבכים את רצח רבין" (1995); "66 משוררים: מבחר חמישים שנות שירה עברית חדשה" (1996); "חמישים שנה חמישים סיפורים: מבחר הסיפור העברי הקצר מהקמת המדינה עד ימינו" (1998); "הרחובות ממריאים לאט: שירים, תצלומים ובתי קפה בתל-אביב, מבחר" (1999); "מה זאת אהבה? מבחר שירי אהבה מהספרות העברית החדשה" (2000). ב-2007 קיבל את פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול ז"ל.

כנען-קייפן, רחל. "חמישים שנה – חמישים סיפורים". "הדאר" 77 ט"ז. 26.6.1998. 25; נגב, אילת. "שירה לשימוש יומיומי". "ידיעות אחרונות" 7 ימים. 20.9.1996. 44; שניידר, שמואל. "ראיון עם העורך הספרותי לשעבר של מדור הספרות ב'"ידיעות אחרונות"', מר זיסי סתוי, ערב פרישתו מעריכת המדור". "הקיום והזכרון: ביצירות אהרן אפלפלד, יוסף חיים ברנר ובכתבים אחרים". ירושלים: כרמל. 2010. 332-336.

ורד טוהר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

66 משוררים: מבחר חמישים שנות שירה עברית חדשה, אשר אהבת את יצחק: סופרים כותבים ומבכים את רצח רבין, גיתית, הבוקר, הרחובות ממריאים לאט: שירים, תצלומים ובתי קפה בתל-אביב, מבחר, השבועון לספרות, חמישים שנה חמישים סיפורים, מבחר הסיפור העברי הקצר, ידיעות אחרונות, מאזניים, מה זאת אהבה? מבחר שירי אהבה מהספרות העברית החדשה, מוסיקה, סיפורדיו, ספרים רבותי ספרים, עיתון ספרותי חי, שיר בלילה, שלושים שנה, שלושים סיפורים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הדאר, הקיום והזכרון: ביצירות אהרן אפלפלד, יוסף חיים ברנר ובכתבים אחרים, ידיעות אחרונות

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
מקרא
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
גון-גרוס ציפי
רון חנוך

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
54 (1993)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות