חזרה לדף התוצאות

סוֹכָה שמואל /// משורר וסופר /// נולד בברזנה, אוקראינה /// 1931 /// גיל: 93
כותב/ת הערך: טורצקי מאירה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

משורר וסופר
נולד בעיירה ברזנה, מערב-אוקראינה. ב-1941, עם השתלטות הנאצים, נמלט ליערות – והוא בן עשר שנים בלבד – ושרד שם לבדו. הוריו ואחותו נספו. בתום המלחמה נדד דרך אוקראינה, פולין, גרמניה וצרפת ולבסוף הפליג ארצה בספינת מעפילים, שהה זמן-מה במחנה מעצר בקפריסין ורק ב-1947 הגיע לישראל. חודשים אחדים שהה בקיבוץ גליל ים, אבל כשפרצה מלחמת השחרור התעקש להתגייס לפלמ"ח ולחם במלחמה. ממייסדי קיבוץ משאבי שדה. לאחר שפגש את רעייתו, בת קיבוץ שמיר, עבר להתגורר עמה בקיבוץ ושם הקימו את משפחתם.
החל לפרסם בגיל מאוחר יחסית. בריאיון לארנון לפיד (2011) סיפר שעזריאל אוכמני גילה אותו לאחר שנים רבות שבהן כתב למגירה. ספר שיריו הראשון, "לומר מלים שגועו בתוכך", ראה אור ב-1976 בספרית פועלים. רבים מספריו ראו אור בהוצאה זו. ספרו האחרון, "כלוא בתיבת תהודה" (2011), כולל מבחר מקיף מתוך קובצי שירה קודמים ושירים חדשים.
סוכה מרבה לכתוב על תקופת השואה – הן על חוויות ההישרדות שלו כילד ביערות במלחמת העולם השנייה, הן על משפחתו ובעיקר על אמו ואחותו הקטנה. שיריו משופעים גם בייצוגים של הטבע וביסודות ארס-פואטיים. השירה וערכה התרפויטי שבים ומעסיקים אותו.
ספרו בפרוזה "רסיס מכוכב האפר" (2001) מספר על נער ששרד לבדו בימי המלחמה לאחר שכל בני משפחתו נספו. אמנם מדובר לכאורה בבדיון, אבל אין ספק שיסודותיו של הספר אוטוביוגרפיים.
אף על פי שהמבקרים זיכו את שירתו בשבחים, לא הרבו לעסוק בה והיא לא מוכרת לרבים. פנחס יסעור (1990) ייחס זאת למיאונו של הציבור הישראלי להתמודד עם הטראומה של השואה.

יסעור, פנחס. "מראות החושך ההוא". "מאזניים" ס"ד (8). 1990. 19-18; לפיד, ארנון. "סיפורו של משורר מהקיבוץ". Ynet. 11.4.2011; רגולנט, שמואל. "בוגר אולפנו של המוות". "עתון 77" 267. 2002. 11.

מאירה טורצקי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

כלוא בתיבת תהודה, לומר מלים שגועו בתוכך, רסיס מכוכב האפר

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, עתון 77

תגיות חופשיות

טבע, שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
אוכמני אליעזר

תומכים ו/או מורי דרך
אוכמני אליעזר

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ משאבי שדה
קיבוץ שמיר

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
45 (1976)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות