חזרה לדף התוצאות

נירגד ליה /// סופרת, מתרגמת ועורכת /// נולדה בישראל /// 1962 /// גיל: 61
כותב/ת הערך: בן זקן דנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן
תיעוד

תחומי יצירה

עריכה
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

סופרת, מתרגמת ועורכת
נולדה בישראל. למדה פילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. מעבירה סדנאות בתרגום ובעריכה. החלה את דרכה הספרותית בראשית שנות התשעים של המאה העשרים.
רומן הביכורים שלה, "כמו בג'מייקה" (עם עובד, 1991), מגולל סיפור משפחתי המתרחש בתל אביב ופורש את מערכת היחסים הסבוכה בין בני המשפחה. הרומן "גוף זר" (1993) הוא סיפור המתאר את ניסיונה של אישה צעירה להתחקות אחר סוד הטמון בעברם של הוריה, שבכוחו לספק לה מפתח לחייה הרגשיים בהווה. הנושאים הללו שבו והופיעו גם ברומן שכתבה בשפה האנגלית, As High as the Scooter can fly (2004), המתאר את קורותיה של אישה נשואה ואם המצויה במערכת יחסים נטולת אהבה. בנוסף כתבה ספר ילדים, "נשיקה לשפונזה" (1991), ופירסמה שירים בבמות מקוונות.
ספרה התיעודי, "חורף בקלנדיה", ראה אור ב-2004 וזכה להערכה רבה. הספר הוא אסופת דיווחים שבועיים שכתבה במסגרת הצטרפותה למשמרות "מחסום watch" במחסום קלנדיה א-ראם בין נובמבר 2003 למרס 2004. הספר מתעד בחדות את המציאות היומיומית במחסום, ומבטא את רגשותיה ביחס אליה. סגנונו ענייני, שקול וחף מקלישאות צדקניות. הוא עובד למחזה והועלה כהצגה: לראשונה על ידי תלמידי בית הספר לאמנויות הבמה במכללת "סמינר הקיבוצים" ובהמשך על ידי התיאטרון הערבי-עברי ביפו.
תירגמה לעברית עשרות ספרים מספרות העולם. בהם: "אל המגדלור" (2009) ו"פלאש" (2010) של וירג'יניה וולף; "תמונתו של דוריאן גריי" (2006) של אוסקר ויילד; "פאטי דיפוזיה וטקסטים אחרים" (2002) של פדרו אלמודובר; "בחזרה אל קולד מאונטיין" (1999) של צ'רלס פרייזר; "גבר סנטימנטלי" (2001) של חוויאר מריאס; "עשרה אינדיאנים קטנים: סיפורים" (2005) של שרמן אלקסי. תרגומיה מתאפיינים במחויבות לטקסט המקורי, אבל גם בניסיונה להציע קריאה חדשה ורעננה.

הרצוג, עמרי. "פארסת המחסום". "הארץ" תרבות וספרות. 4.6.2004. ה'2; כרמי, נעמה. "אישה משוחררת בכלוב הפנטזיה הגברית". "מעריב" ספרות וספרים. 25.10.2002. 26; מלמד, אריאנה. "געגועים לקוטג"'. "חדשות". 9.6.1991. 29.

דנה בן-זקן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אל המגדלור, בחזרה אל קולד מאונטיין, גבר סנטימנטלי, גוף זר, חורף בקלנדיה, כמו בג'מייקה, נשיקה לשפונזה, עשרה אינדיאנים קטנים: סיפורים, פאטי דיפוזיה וטקסטים אחרים, פלאש, תמונתו של דוריאן גריי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, חדשות, מעריב

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
פילוסופיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1991)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות