חזרה לדף התוצאות

נויין ואן /// משוררת /// נולדה בישראל /// 1982 /// גיל: 41
כותב/ת הערך: אבידן אזר אילי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

משוררת
נולדה לפליטים מווייטנאם שהשתקעו בישראל וגדלה ביפו. עבדה ככתבת בעיתון "זמן תל אביב" וכדוגמנית. פרצה לתודעה הציבורית עם שידור הסרט התיעודי על משפחתה, "המסע של ואן". שיריה קובצו בספרון "עין הכמהין" שצורף לגיליון הרביעי של כתב העת "מעין" (2008). ספרה השני חיתוך ההבלים פורסם ב-2018.
כתיבתה משתייכת לקו הפואטי של כתב העת "מעין", אך גם חורגת ממנו. שייכותה לקבוצת המשוררים הזאת משתקפת בעיקר במאפיינים הבאים: היא נטועה במרחבים אורבניים ויומיומיים, לרוב תל-אביביים, תיאוריה שטוחים, פשוטים וקצרניים ויש בהם ויתור מודע על בהירות ומסר שירי חד-משמעי. החריגה שלה מקבוצת המשוררים הזאת מתבטאת בשני מאפיינים מרכזיים. ראשית, הערפול הסמנטי אצלה מאפשר ניקיון צלילי, כך שהתוכן והמשמעות מוקרבים לא רק לצורך "מרד" במסורת הספרות העברית, אלא בעיקר לטובת הנגינה של השירים. שנית, השטחת המרחבים והדמויות משרתת מהלך פואטי הבוחן את אפשרות ההמרה של אובייקטים, אתרים וזהויות זה בזה – המרה המוצגת כמאפיין המרכזי של החיים האורבניים כיום. ברם-אולם, אין זו שירה המבכה את השתנותה המתמדת של המציאות, אלא מציבה את עצמה כמוצר ארעי ובן-חלוף, ולכן כשיקוף כן של מציאות זו. עמדה זו מסבירה את השימוש בניקוד חלקי ולעתים שגוי של הטקסטים, המעברים בין רבדים לשוניים שונים ופירוק מטפורות שחוקות וצירופים אוטומטיים, כך שהשפה עוברת הזרה ומעמדה השרירותי נחשף.
שיריה התקבלו בשני אופנים עיקריים: חלק מהקוראים והמבקרים התייחסו אליהם כאל טקסטים אידיוסינקרטיים, ואחרים שיבחו את מקוריותם, ובייחוד את המוזיקליות שלהם.

בן, מנחם. "המבקר מאוהב". "מעריב" ספרות וספרים. 11.4.2008. 29; בן-שמחון, קובי. "אני קטלוג בגדים, אישיות דו-קוטבית". "הארץ" מוסף. 25.3.2008.

אילי אבידן אזר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

המסע של ואן, זמן תל אביב, מעין, עין הכמהין

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

אורבניות

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
יפו
ישראל
תל אביב

גיל בעת פרסום ראשון
26 (2008)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות