חזרה לדף התוצאות

נאש סטנלי /// חוקר ספרות /// נולד בניו יורק, ארה"ב /// 1939 /// גיל: 84
כותב/ת הערך: בנבג'י אמיר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

חוקר ספרות
גדל והתחנך בברוקלין, ניו יורק. הוסמך לרבנות בסמינר היהודי תיאולוגי בניו יורק ב-1967. השלים את הלימודים לתואר דוקטור באוניברסיטת קולומביה, 1972. לימד באוניברסיטאות קורנל וקולומביה. אחר כך עבר להיברו יוניון קולג', ניו יורק, שם לימד עד שפרש כפרופסור מן המניין.
מחקריו המוקדמים הוקדשו לסופרים מרכזיים בני דורם של אחד העם ומיכה יוסף ברדיצ'בסקי, ולהוגים רבים שהתפלמסו עם אחד העם. הקדיש מחקר מקיף למסאי ולעורך ש"י איש הורוביץ, שפעל אף הוא בתקופת התחייה.
החל משנות השמונים מיקד נאש את מחקריו בסופרים בני דור הפלמ"ח ובני דור המדינה. פירסם מאמרי מחקר וביקורת על ש"י עגנון, עמוס עוז, א"ב יהושע ואחרים. גילה עניין מיוחד בכתביו של הסופר אהרן מגד. מאמריו המקיפים על מגד מציעים תמונה מפורטת ורחבה של כתבי המחבר לכל אורך תקופת יצירתו. הוא מצייר תמונה זו באמצעות פרשנות טקסטואלית צמודה, העומדת על התמות ההיסטוריות והפוליטיות של הרומנים. במאמר משנת 1999 (Modern Judaism) הוא מתאר את המפגש החוזר של מגד עם הנצרות בשני רומנים, "העטלף" ו"דודאים מן הארץ הקדושה". במאמר נוסף (Modern Judaism, 2002) הוא מתאר את האנטי-גיבור בסיפורת של מגד בכלל, וברומן "פרספונה זוכרת" בפרט. במאמר זה הוא מדגיש את חזרתן של דמויות הסופרים כ"אנשים קטנים" ברומנים של מגד, ומדגיש את רשת האלוזיות שתווה הסופר לטקסטים קנוניים מהספרות המערבית ומהספרות הקלאסית. מאמריו בעברית ובאנגלית על מגד, שעדיין לא כונסו לספר מקיף, מתמקדים בפרשנות ספרותית צמודה, הנמנעת מהסקת מסקנות תרבותיות או רעיוניות גורפות. שיטת מחקר זו ננקטת גם בניתוחים מקיפים פחות שהקדיש למחברים כמו שולמית הראבן, משה שמיר, ולאחרונה גם מאיר ויזלטיר.

אמיר בנבג'י

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דודאים מן הארץ הקדושה, העטלף, פרספונה זוכרת

תגיות חופשיות

דור בארץ, דור המדינה, נצרות, ספרות התחייה

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קולומביה
הסמינר התיאולוגי היהודי בניו יורק

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
רבנות

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *