חזרה לדף התוצאות

נאמן יעל /// סופרת /// נולדה בקיבוץ יחיעם, ישראל /// 1960 /// גיל: 63
כותב/ת הערך: קמחי מאיה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

מדע בדיוני
נובלה
תיעוד

תחומי יצירה

עריכה
פרוזה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הארוכה
מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הקצרה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

סופרת
נולדה בקיבוץ יחיעם. עזבה את הקיבוץ בגיל עשרים ועברה להתגורר בתל אביב. למדה ספרות כללית ופילוסופיה לתואר שני באוניברסיטת תל אביב. עסקה בעריכה בעיתונים ובכתבי עת, וכן שימשה כעורכת בהוצאת מפה. ספרה הראשון, "יום שלישי הכתום" (עם עובד, 1998), הוא ספר מדע בדיוני לנוער. ספרה השני, "שמועות על אהבה" (2004), הוא נובלה ארוטית המתארת פרשיית אהבות ובגידות בין שני זוגות החיים בשכנות. ספרה זה, שיצא בהוצאת "כתום" המתמחה בספרות ארוטית, התקבל באמביוולנטיות. שירים וסיפורים פרי עטה ראו אור בכתב העת "מטעם" בעריכת יצחק לאור, הראשון מהם ""כתובת אש"" (ינואר 2005). נוסף על כך כתבה מחזה עם אמיר רותם, שהוצג בפסטיבל "פותחים מסך" בתיאטרון "בית ליסין" (2006).
ספרה השלישי, "היינו העתיד" (2011), הוא רומן חניכה המבוסס על יסודות אוטוביוגרפיים מילדותה והתבגרותה של נאמן בקיבוץ יחיעם, לצד עובדות היסטוריות המגוללות את תולדות הקיבוץ. הספר נכתב בלשון רבים – "אנחנו", ומתאר רגעי אושר וקסם, ומנגד עולות ממנו אירוניה וביקורת. הרומן היה לרב-מכר. הוא זכה לביקורות רבות, חיוביות ברובן. חן שטרס (2011) קובעת כי הספר "מאבחן בחריפות את מה שהוא אולי המניע העיקרי לספר את סיפור הילדות בקיבוץ: התחושה כי זהו מקום כל כך זר ומוזר, אפילו לאלה שנולדו וגדלו בו". וכן שזהו "אחד הספרים היחידים שנכתבו על הקיבוץ שמאפשר להתחיל להבין את הקיבוץ, לדבר בשפתו, ואולי, לפצח את קצה התעלומה של כוכב הלכת המוזר הזה". "היינו העתיד" זיכה את נאמן במועמדות לפרס ספיר לשנת 2011, תורגם לפולנית ולהולנדית וזכה בפרס קרן רבינוביץ לתרגום לאנגלית.
ב-2013 יצא לאור קובץ הסיפורים "כתובת אש". הספר זכה לשבחי הביקורת והיה ברשימה הארוכה לפרס ספיר (2014).
ב-2015 פרסמה נאמן את ספר הנוער מרותקת.
ב-2018 פרסמה נאמן את היה היתה. בספר, התיעודי באופיו, עקבה נאמן אחר חייה של העורכת והמתרגמת פזית פיין, שאותה פגשה רק פעם אחת לרגע קצר. הספר מבקש להבין את חייה הסוערים של פיין, שנולדה לניצולי שואה, וסבלה מבעיות נפשיות דרך פגישות שקיימה המחברת עם חבריה של פיין. הספר "מפר" את צוואתה של פיין, שביקשה מחבריה להכחיד כל זכר לחייה, והוא זכה להצלחה עצומה מבחינה מסחרית וביקורתית. הוא היה מועמד ברשימה הקצרה לפרס ספיר לשנת 2018.
נאמן השתתפה בסדנת הכותבים הבין-לאומית באיווה סיטי וספריה תורגמו לשפות רבות.

אדיבי-שושן, אסתי. "ישוב טלה לחיק האם". "עתון 77" 354. מאי-יוני 2011. 25-24; הרצוג, עמרי. "אויבו של הפלרטוט/ בצעדי מחול/ סיפור ערש למבוגרים/ אהבה בלי גבולות". "הארץ" תרבות וספרות. 2.4.2004. ה'4; יצחקי, רינה. ""היינו העתיד", ההצגה נגמרה". "גג" 24. 2011. 150-139; פרלסון, ענבל. "עולמות אחרים". "הארץ" ספרים. 15.7.1998. 7; שטרס, חן. "ילדי השמש". "טיים אאוט" תל אביב 436. 17.3.2011. 118.

מאיה קמחי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

היינו העתיד, יום שלישי הכתום, כתובת אש, מטעם, שמועות על אהבה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

גג, הארץ, טיים אאוט, עתון 77

תגיות חופשיות

ארוטיקה, חניכה, קיבוץ

מידע כללי

שפות תרגום
הולנדית
מספר שפות
פולנית

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות כללית
פילוסופיה

בקשר ספרותי עם
לאור יצחק
רותם אמיר

עיר או ארץ מגורים
ישראל
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
38 (1998)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות