חזרה לדף התוצאות

מינץ אלאן /// חוקר ספרות /// נולד בארה"ב /// 19472017 /// גיל
כותב/ת הערך: נבו גידי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
עריכה

שפות יצירה

אנגלית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

חוקר ספרות
נולד במסצ'וסטס, ארצות הברית. את כל תאריו האקדמיים עשה באוניברסיטת קולומביה בניו יורק, במחלקה לספרות אנגלית והשוואתית. סיים את עבודת הדוקטור על ג'ורג' אליוט ב-1975. את לימודי הפוסט-דוקטורט בתחומים של ספרות עברית וספרות יידיש עשה באוניברסיטת הרווארד, באוניברסיטה העברית בירושלים ובמרכז אוריאל ויינרייך ללימודים יהודיים מתקדמים במכון YIVO בניו יורק.
לימד באוניברסיטאות קולומביה, מרילנד, ברנדייס ובסמינר היהודי תיאולוגי בניו יורק (JTS). ספרו הידוע ביותר, Hurban: Responses to Catastrophe in Hebrew Literature (1985), תורגם לעברית בשם "חורבן: תגובות בספרות העברית על אסונות לאומיים" (2003) ועוסק באופן שבו התמודד הדמיון הספרותי היהודי עם שורה של פורענויות קשות, למן חורבן בית שני, דרך מסעי הצלב ועד לשואה. פעילותו המחקרית מתרכזת בעיקרה בספרות העברית המודרנית. במסגרת זו פירסם את הספרBanished From Their Father's Table: Loss of Faith and Hebrew Autobiography (1988), העוסק בעולמם הפנימי ובתהליך התבגרותם של משכילים יהודים במזרח-אירופה על רקע התמוטטות האמונה הדתית, וכן אתPopular Culture and the Shaping of Holocaust Memory in America (2001) . באותה שנה יצא לאור גם ספרוTranslating Israel: The Reception of Hebrew Literature in America. ספרו האחרון,Sanctuary in the Wilderness: A Critical Introduction to American Hebrew Poetry (2011), עוסק בשנים-עשר משוררים עבריים שפעלו בארצות הברית במהלך המאה העשרים בין שתי מלחמות העולם.
ערך את הקבצים: A Book That Was Lost and Other Stories by S. Y. Agnon (1995), עם אן גולומב הופמן; Hebrew in America: Perspective and Prospects (1993); The Boom in Contemporary Israeli Fiction 1973-1993 (1997); ו-Reading Hebrew Literature: Critical Discussion of Six Modern Text (2003).
ייסד וערך את כתב העת Response (1967-1970). ב-1981 ייסד עם עמיתו דוד רוסקיס את כתב העת Prooftexts. השניים ערכו את כתב העת מתחילתו ובמשך עשרים וחמש שנה.
סגנונו של מינץ שוטף ומתון וניתן לתארו כסינקרטיסטי: אמון על הקריאה הקרובה מבית מדרשה של "הביקורת החדשה" האנגלו-סקסית, הוא מעגן את ניתוחיו ופרשנויותיו בהקשרים היסטוריים וביוגרפיים ויוצר קריאה המתרחקת מאפקטים ריגושיים, מאידיוסינקרטיות סגנונית ומקביעות ערך מוחלטות, השואפת לרציונליזם מאוזן ובהיר שאינו עיוור לקיומו של הרגש אך ממסגר אותו בקטגוריות מוצקות.

דיקמן, עמינדב. "אמריקניזציה של השואה". "הארץ" ספרים. 12.3.2003. 10;
Brann, Ross. "Hurban: Responses to Catastrophe in Hebrew Literature by Alan Mintz (Book Review)". Modern Judaism Vol. 7, No. 3. October 1987. 330-333; Cutter, William. "Banished from Their Father's Table: Loss of Faith and Hebrew Autobiography by Alan Mintz (Book Review)". AJS Review Vol. 17 No. 1. Spring 1992. 83-88.

גידי נבו

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

חורבן: תגובות בספרות העברית על אסונות לאומיים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

שואה (נושא מחקר)

מידע כללי

שפות תרגום
עברית

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קולומביה

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות אנגלית
ספרות השוואתית

בקשר ספרותי עם
הופמן גולומב אן
רוסקיס דוד

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
ניו יורק

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות