חזרה לדף התוצאות

מיטווך-מלר עדנה /// משוררת, מתרגמת ועורכת /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1948 /// גיל: 75
כותב/ת הערך: עקרוני אביב

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עריכה
שירה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-05-01 00:00:00

משוררת, מתרגמת ועורכת
נולדה בתל אביב. בוגרת בית הספר למזכירות רפואיות-מדעיות במכללה למִנהל והחוג לספרות כללית באוניברסיטה העברית בירושלים. עסקה בעריכת ספרים ותוכניות מוזיקליות של תזמורות קאמריות וסימפוניות ובכתיבה למגזר החינוך המשולב והמיוחד. מתמחה במיצגי שירה בשילוב מוזיקה קלאסית, ג'ז וזמר ישראלי. תירגמה שירה קלאסית ומודרנית מאנגלית, מצרפתית ומגרמנית. שיריה ראו אור במוספי ספרות, בכתבי עת ובאנתולוגיות, ורבים מהם הולחנו, הופיעו בתקליטורים ותורגמו לשפות שונות. ב-1999 ייסדה (עם גילה אוריאל) את הוצאת הספרים בת-קול לספרות יפה. פעילה באגודת הסופרים העבריים והיתה חברת הוועד, חברת אקו"ם ופא"ן.
ספרה הראשון, "הים", פורסם ב-1974 (טרקלין), ובעקבותיו פירסמה עוד שבעה ספרי שירה, בהם "רקוויאם למנצח" (2008) לזכרו של בעלה, המוזיקאי והמנצח עמוס מלר. קלטת השיר "ירח על גן דובנוב" נערכה בשילוב קטעים מוזיקליים, בשיתופה ובהפקתה של התזמורת הקאמרית הישראלית (1997). האנתולוגיות לשירת נשים ("בת-קול: עולמה של משוררת", 1995) ולשירת הילד ("טל ילדות", 2002) נערכו על ידה בשיתוף עם גילה אוריאל.
מספריה האחרים: "מילה חמה" (1977); "סונטה לכינור ופסנתר" (1993); "פגישה עם הזמן" (1996); "בשם האהבה" (2000); "תיקון לפני חצות" (2002).
בשיריה יש פנוראמה רחבה של גוונים, מראות וארצות, עם דגש על מוזיקה, אסתטיקה, אהבה ונשיות, תוך בחינה כנה של יחסי אדם לאדם ואדם למקום.
זכתה בפרס האישה היוצרת מטעם ויצ"ו (1996) ובמענקי קרן עמו"ס (1996), קרן גולדברג (2001) וקרן תל אביב לאמנויות (2002).

גוטקינד-גולן, נעמי. "יומן מחורז של סוף האלף". "הצופה". 11.4.1997. 6; הרץ טוקר, נפתלי. "שירה נשית עזת ביטוי". "נתיב" 18 (103). מרס 2005. 83-85; זילבר-ויתקון, אסתר. ""סונטה לכינור ופסנתר"". "פסיפס" 25. 1994. 33.

אביב עקרוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בשם האהבה, בת-קול, עולמה של משוררת, הים, טל ילדות, מילה חמה, סונטה לכינור ופסנתר, פגישה עם הזמן, רקוויאם למנצח, תיקון לפני חצות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הצופה, נתיב, פסיפס

תגיות חופשיות

מוזיקה, שירה מולחנת

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות כללית

בקשר ספרותי עם
אוריאל גילה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
26 (1974)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות