חזרה לדף התוצאות

מורנו אלי /// סופר /// נולד בחולון, ישראל /// 1968 /// גיל: 55
כותב/ת הערך: דיין מוריה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
פזמון

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-05-01 00:00:00

סופר
נולד בחולון ומתגורר ברמת גן. למד לתואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. כתב ביקורות קולנוע ותרבות באתר "וואלה" וערך את מדור ביקורות הקולנוע בעיתון "כלבו חיפה". בעל טור בנושאי תרבות פופולרית באתרי האינטרנט "רשימות" ו"קפה דה מרקר". שותף בכתיבת פזמונים לזמרות נינט, ריטה ועוד. כיום עורך תוכן ראשי של אתר הקולנוע הישראלי TVC.
ספרו הראשון, "מלחמת הוופלות", ראה אור ב-1997 (ירון גולן). בקובץ עשרים וארבעה סיפורים, שהארוך ביותר בהם הוא בן שמונה עמודים. במרבית הסיפורים בקובץ לוכד מורנו רגע אחד על רצף רגשי, ודרכו מספק הצצה חטופה לעולמן של הדמויות.
בספרו השני, "חצי ירח וכמה כוכבים לידו" (2002), הכולל ארבע נובלות, משהה מורנו את מבטו לזמן ארוך יותר על דמויותיו ומעמיק את הטיפול בהן. ב"שמיכת הטלאים של קלואי" ממירה הגיבורה את אהבתה המסוכנת במפגש ייחודי עם אינסטלטור. מישל, גיבור הנובלה "חבר שלי, מישל", מתקשה ליצור מגע עם נשים, והתהליך האקסצנטרי מתועד במצלמת חברו. ב"מופע הקסמים של ברנרדו" מתואר קשר לא שגרתי בין נער לדודתו. הנובלה האחרונה, הנושאת את שם הספר, מתמקדת בילד שהתייתם מאביו במלחמת יום כיפור, היוצא למסע במטרה לפגוש את סאדאת. ספרו השלישי של מורנו, "אישה מונית", יצא ב-2006. הוא כולל חמישה סיפורים על נשים שהמשותף להן הוא השמירה על פער קבוע בין המציאות לחלום.
בשלושת קובצי הסיפורים שלו יצר מורנו דמויות בעלות חריגות מסוימת המחפשות את דרכן. שגרת יומן נטולת זוהר, והיעדרו מוצא פורקן בכמיהה לעולם אחר. התפאורה של סיפוריו היא לוקלית, וחלקם מתרחשים על רקע אירועים מכוננים בהוויה הישראלית. מקום מרכזי תופשות ביצירתו שנות השבעים, ובייחוד מלחמת יום הכיפורים.
ב-2015 פרסם את ספר הילדים הראשון שלו הירח של עמליה.

גורביץ', ניצה. "אינסוף אפשרויות". "מאזניים" פ' (2). 2006. 55-56; מירן, ראובן. "שלום בלי סאדאת". "ידיעות אחרונות" לשבת. 9.5.2003. 28.

מוריה דיין

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אישה מונית, וואלה!, חצי ירח וכמה כוכבים לידו, כלבו חיפה, מלחמת הוופלות, קפה דה מרקר, רשימות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מאזניים

תגיות חופשיות

אחרות, מלחמה, שכול

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
טלוויזיה
קולנוע
קולנוע וטלוויזיה

עיר או ארץ מגורים
ישראל
רמת גן

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1997)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות