חזרה לדף התוצאות

לשם רון /// סופר /// נולד בגבעתיים, ישראל /// 1976 /// גיל: 47
כותב/ת הערך: ולדן נעה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון נחלת הכלל

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה

פרסים

פרס ספיר

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

סופר
נולד בגבעתיים. את שירותו הצבאי עשה בחיל המודיעין. ב-1998 החל לעבוד כעיתונאי, תחילה ב"ידיעות אחרונות" ואחר כך ב"מעריב". סיקר את אירועי אינתיפאדת אל-אקצה בסדרת כתבות שעוררה הדים רבים.
פירסם שני ספרים. ספרו הראשון, "אם יש גן עדן" (זמורה-ביתן, 2005), עוסק בקבוצת חיילים השוהה במבצר ה"בופור" בשנתו האחרונה של צה"ל בדרום-לבנון. הבסיס הצבאי המיתולוגי תואר ברומן כמרחב מסוגר ומנותק, שבו קבוצת חיילים מבודדת חיה במציאות גדושת ריטואלים בעלי היגיון פנימי ושפה ייחודית. הרומן משרטט תמונה אמינה ומעודכנת של הצבא הישראלי על סף נקודת מפנה חברתית-אידיאולוגית דרמטית. "אם יש גן עדן" זיכה את לשם ב-2006 בשני פרסים: פרס ספיר לספרות ופרס יצחק שדה לספרות צבאית. הוא גם עובד לסרט קולנוע בשם "בופור", שזכה בפרס בפסטיבל ברלין ובמועמדות לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר.
בספרו השני, "מגילת זכויות הירח" (2009), פנה לשם אל עולם שונה מאוד. כאן הוא בוחן את חייו של גבר איראני שעוזב את עירו הקטנה ועובר להתגורר בעיר הבירה, טהרן. גיבור הספר, קאמי, מגלה את חוויית החיים בלבה של חברה החיה תחת הגבלות דתיות ופוליטיות כבדות, ובה בעת נחשף אל עולם מחתרתי חילוני מודרני הצומח בה.

בן-דב, ניצה. "ילדי הדמיון שלי: מציאות ובדיון ב'ימי צקלג' של ס' יזהר וב'"אם יש גן עדן"' של רון לשם". "קשת החדשה" 23. 2008. 132-139; פינקלמן, חיים. ""אם יש גן עדן", הוא נמצא בלבנון ויש בו רק גברים". "הארץ" ספרים. 11.1.2006. 6.

נעה ולדן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אם יש גן עדן, בופור, ידיעות אחרונות, מגילת זכויות הירח, מעריב

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, קשת החדשה

תגיות חופשיות

מלחמה, צבא

מידע כללי

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (2005)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות