חזרה לדף התוצאות

לפיד חיים /// סופר, תסריטאי ומחזאי /// נולד ברמת גן, ישראל /// 1948 /// גיל: 75

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון שימוש הוגן

ז'אנרים אופייניים

מתח
נובלה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

מחזאות
פרוזה
תסריטאות

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הארוכה
פרס ראש הממשלה ע״ש לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

סופר, תסריטאי ומחזאי
נולד ברמת גן. לאחר שחרורו מצה"ל למד סוציולוגיה ופסיכולוגיה לתואר ראשון ופסיכולוגיה חברתית לתואר שני באוניברסיטת תל אביב. עובד כיועץ ארגוני וכן מלמד כתיבת פרוזה ומרצה לפסיכולוגיה ארגונית במכללה למִנהל. בנוסף, היה חבר במערכת כתב העת "תיאוריה וביקורת" ופירסם כמה מאמרים. ב-1980 החל את לימודי הדוקטורט במכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים. לאחר שלוש שנים נטש את לימודי הדוקטורט ופירסם את ספרו הראשון, רומן בשם "רשימותיו הנסתרות של סגני" (ספרית פועלים). ספר מקורי וחדשני זה לא הותיר בשעתו חותם של ממש בקריית הספר הישראלית, אך לאחר כמה שנים זכה להערכה רבה.
ספרו השני, הרומן הבלשי "ברזניץ", התפרסם ב-1991. הספר תורגם לכמה שפות אירופיות ועובד לסרט קולנוע בשם "החשוד האחרון", שיצא לאקרנים ב-2005. באותו עשור פירסם שני קבצים של סיפורים קצרים ונובלות: "אהבות ראשונות" (1993) ו"משיכה נגדית" (1995). ב-1998 פירסם את הרומן "פשע הכתיבה". בשנות האלפיים פירסם שני רומנים נוספים: "המחילה" (2002) ו"הצבי הבוער" (2007). ב-2014 פרסם את הרומן כיכר מילאנו שמתאר יחסים רומנטיים בין יהודייה מבוגרת ובורגנית וצעיר ערבי. ב-2018 פרסם את הרומן אהובתו של רופא הנפש. במרכז הרומן עומד פסיכיאטר המבקש לשחזר את הרומן שניהל בנעוריו עם בת דודו.
כמו כן עבד עם הקולנוען הדוקומנטריסט דוד פרלוב.
ב-2002 זכה בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים ע״ש לוי אשכול ז״ל. ספרו אהובתו של רופא הנפש היה ברשימה הארוכה של פרס ספיר (2019).
לפיד היה ממבשרי הפוסט-מודרניזם בספרות הישראלית. על ספרו הראשון, "רשימותיו הנסתרות של סגני", כתב אברהם בלבן (1995) את הדברים הנכוחים הבאים: "על רקע הסיפורת של יוצרי 'הגל החדש' ייחודו של הרומן החדש בולט בשני תחומים עיקריים. ראשית, הוא מעמיד במרכזו את האדם החילוני, המגלה שאין לו כל בסיס שיוכל לעגן בו את אמונותיו, את ערכיו ואפילו את האופן שבו הוא קולט ומפרש את העולם שסביבו. שנית, העניין הרב בתהליכים נפשיים פנימיים, בכוחות החבויים של הנפש, הומר כאן בשני כיווני עניין אחרים: ההטרוגניות של החומרים שהאדם המבוגר מורכב מהם […], והדרכים שבהן האדם תופש את העולם ומפרשו" (86).
לאחר "רשימותיו הנסתרות של סגני" שיכלל את כתיבתו, תוך פיתוח פוסט-מודרני של ז'אנרים מוכרים. כך, למשל, ב"ברזניץ" הוא משתמש בז'אנר הבלש הלא-קנוני בשביל להחדיר את התכנים הפילוסופיים והאסתטיים המעסיקים אותו. התוצאה היא: אחד מסיפורי הבלש המוצלחים בספרות העברית. ברומן "פשע הכתיבה" הוא בוחן, בין השאר, את קו התפר המטושטש בין מציאות לבדיון, ומבקר את האפשרות של ידיעה ואמת מוחלטת. כתיבתו רוויה באזכורים תרבותיים שונים, והטקסט שלו נתפש כממוקם במרחב אינטרטקסטואלי נזיל גבולות.
לפיד הוא אביו של יוצר הקולנוע המוערך נדב לפיד ואלמנה של עורכת הסרטים ערה לפיד.

בלבן, אברהם. "בין פילים ובין כפילים טסה הרכבת". "גל אחר בסיפורת העברית, סיפורת עברית פוסטמודרניסטית". ירושלים: כתר. 1995. 102-85; זוננשיין, דוד. "הרי זה אני הבוער". "הארץ" ספרים. 22.6.2007. 4; מלצר, יורם. "טקסט צריך להיות כתוב היטב, לא רק מעניין". "מעריב" לשבת. 19.4.2002. 26.

יואב רונאל ויגאל שוורץ

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבות ראשונות, ברזניץ, החשוד האחרון, המחילה, הצבי הבוער, משיכה נגדית, פשע הכתיבה, רשימותיו הנסתרות של סגני, תיאוריה וביקורת

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

גל אחר בסיפורת העברית: סיפורת עברית פוסט-מודרניסטית, הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

חדשנות, חילוניות, פוסטמודרניזם

מידע כללי

שפות תרגום
מספר שפות אירופיות

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
סוציולוגיה
פסיכולוגיה
פסיכולוגיה חברתית

בקשר ספרותי עם
פרלוב דוד

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (1983)

רקע משפחתי

אביו של הקולנוען נדב לפיד

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות