חזרה לדף התוצאות

לנדר (אלעד) פנחס /// משורר, מבקר ומתרגם /// נולד ברופשיץ, גליציה /// 19051987 /// גיל
כותב/ת הערך: סתר תמר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

תיעוד

תחומי יצירה

ביקורת
מסה
שירה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

משורר, מבקר ומתרגם
נולד ברופשיץ, גליציה. למד בחדר ולאחר מכן בבית מדרש למורים יהודים בקראקוב, אך עבד כמורה במשך זמן מועט. בשנים 1930-1931 השתתף בעריכת הדו-שבועון "העתיד", ביטאון הסתדרות "החלוץ" בפולין. ב-1937 עלה לישראל. תחילה עבד בחקלאות בקבוצת כנרת ובמקווה ישראל. בהמשך עבד כעיתונאי בעיתון "הארץ". פירסם מאמרי ביקורת בתחום הספרות והאקטואליה גם בכתבי העת "מאזניים", "גזית" ו"תמורות". תקופות מסוימות עבד בכתב העת "הדאר" בניו יורק ובכתב העת "הדרום" בבואנוס איירס. מתרגומיו: "אותיות מספרות" של רוזה וול (1948); "אותלו" של שקספיר (1959); "האיש הקטן" של קסטנר (1964).
על חלק מיצירותיו ומכתבותיו בעיתונות חתם בשמות העט: פ' עזאי, א' תושב, פ' ארצי ועוד. פירסם את שירו הראשון ב-1924 בכתב העת "הכוכב". פירסם שמונה ספרים, בהם: "על ארץ זו" (1942, הוצאת צ' לינמן) – ספר שיריו הראשון; "בשדמות מולדתי: סיור ביישובי "הנוער הציוני"" (1947) – אסופת רשימות הפורשות תמונה חיה של הווי קבוצות הנוער הציוני שפעלו בארץ. עם מותו ראו אור שני קובצי שירה שלו: "רוחות קדים וים" (1987) ו"שירי זריחה ודמדומים" (1987). כמה משיריו הולחנו. עם מותו כתב עליו שמעון סאמט (1987): "בעבודתו הספרותית סקר המנוח את מרחבי הנוף שסביבו עם אהבה רבה לארץ ולחלוציות הרוחנית והגשמית בה". על ספרו כריח השדה כתב ב' מרדכי (1963): "המשורר מעביר את החוץ אל הפנים, אל העין הפנימית, נופי הטבע הם חזות הכל. דרכם רואה המשורר גם את קשת טיטוס ברומי ומשוחח עם ההוגה הבודד באמסטרדם – ברוך שפינוזה".

ב', מרדכי. "שיריו החדשים של פ. אלעד". "הארץ" תרבות וספרות. 31.5.1963. 11; סאמט, שמעון. "משורר, סופר ועתונאי". "ספר השנה של העתונאים". תל אביב: אגודת העתונאים בתל אביב. 1987. 284-285.

תמר סתר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אותיות מספרות, אותלו, בשדמות מולדתי: סיור ביישובי "הנוער הציוני", גזית, האיש הקטן, הארץ, הדאר, הדרום, הכוכב, העתיד, מאזניים, על ארץ זו, רוחות קדים וים, שירי זריחה ודמדומים, תמורות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ספר השנה של העתונאים

תגיות חופשיות

חלוצים, נוף, שירה מולחנת

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
ארגנטינה
ארה"ב
בואנוס איירס
ישראל
ניו יורק
פולין
קראקוב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
37 (1942)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות