חזרה לדף התוצאות

ליבליך עמיה /// סופרת ופרופסור לפסיכולוגיה /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1939 /// גיל: 84
כותב/ת הערך: גלברד מעין

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

ביוגרפיה
תיעוד

תחומי יצירה

עיון
עריכה
פרוזה

פרסים

פרס בהט

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

סופרת
נולדה בתל אביב. בתו של הרב ד"ר משה-אריה קורץ. גדלה לסירוגין בתל אביב ובירושלים, אך את לימודיה התיכוניים סיימה בתל אביב בתיכון "עירוני ג"' לבנות. בעלת תואר דוקטור מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים (1967). שימשה כפרופסור מן המניין בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, שם כיהנה בתפקידים רבים, בהם כדיקן וכחברת "הוועדה לבדיקת המרקם המגדרי". מאז פרישתה לימדה כחמש שנים במכללה האקדמית תל אביב-יפו בבית הספר למדעי ההתנהגות ועסקה, בין השאר, בפסיכולוגיית הגשטאלט ובמחקר איכותני. ב-2011 העניקה לה מכללת תל אביב-יפו את התואר "עמית כבוד". באותה שנה עזבה את המכללה והחלה משמשת כנשיאה של המכללה האקדמית לחברה ואמנויות בנתניה.
פירסמה מחקרים בפסיכולוגיה, ספרי עיון ופרוזה. ב-1979 ראה אור ספרה הראשון, "חיילי בדיל על חוף ירושלים" (שוקן), שעליו זכתה בפרס נפתלי למדעי הכלכלה והחברה מטעם עיריית תל אביב-יפו. מספריה הבאים: "קיבוץ מקום" (1984); "אביב שנות" (1987); "חוץ מציפורים" (1990); "רקמות" (1991); "אל לאה" (1996, 2011 במהדורה מורחבת); "גלגולו של מקום" (2000); "סדר נשים" (2003). הספר "ילדי כפר עציון" (2007) זכה בפרס בהט לספר העיון המקורי הטוב לשנת תשס"ו. רבים מספריה תורגמו לאנגלית, והיא פירסמה ספרים נוספים בשפה זו.
ערכה ספרי מחקר בתחום הפסיכולוגיה. כמו כן עסקה בחקר הנרטיב והקאנון, ועם הספרים שערכה בתחום זה נמנית בין השאר הסדרה The Narrative Study of Lives (עם רות'אלן ג'וסלסון, Ruthellen Josselson) החל מ-1993.
ספריה עוסקים בחוויות הקשורות במאפייני החברה הישראלית: חוויית השירות הצבאי בישראל ונגזרותיו; חוויית החיים בקיבוץ והשפעות המלחמה על חייהם של ילדי קיבוץ. נושא המגדר מודגש גם הוא בספריה ומופיע ב"רקמות" וב"אל לאה" (פסיכו-ביוגרפיות של היוצרות דבורה בארון ולאה גולדברג). הנושאים מוצגים בספריה בדרך של ראיונות וציטוטי דברים וכתבים, וניתוחם הפסיכולוגי והסוציולוגי. היא בעלת בלוג באתר האינטרנט "פסיכולוגיה עברית", שבו היא כותבת על נושאים שונים דרך פרספקטיבות של מגדר, נרטיבים והחברה הישראלית.
ב-2012 ראה אור ספרה "למרות הכול, סיפורו של יישוב דו-לאומי", אסופת ראיונות עם חברים ערבים ויהודים ביישוב הדו-לאומי נווה שלום, וואחת אלסלאם, שאפשר להגדירו, כמו ספרים אחרים פרי עטה, כ"היסטוריה מסופרת" של קהילה, המביאה בדרך מורכבת את ההוויה הישראלית. ב-2017 פרסמה את קולות: עוני חדש בישראל. ספרה האחרון עד כה הוא קפה מוות (2019), ספר עיוני על קבוצת אנשים שנפגשים אחת לשבועיים בכדי לדבר על המוות.

בלאט, אברהם. "החיפוש אחר הזהות". "מאזניים" ע"ג (4). 1999. 61-62; ירושלמי, דורית. "תפקיד חייהם: על ספרה של עמיה ליבליך: תראו אותי". "הארץ" ספרים. 6.10.10. 12; לאופר, רות. "על לאה גולדברג". "עתון 77" 194. 1996. 6; ניב-ארטמן, רחל. "גלגולי הרקמה והגרביים". "עתון 77" 141. 1991. 18-19; פישלוב, דוד. "מעמיה ללאה, ולהיפך: פסיכו-ביוגרפיה". "ידיעות אחרונות" לשבת. 22.3.1996. 28.

מעין גלברד

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אביב שנות, אל לאה, גלגולו של מקום, חוץ מציפורים, חיילי בדיל על חוף ירושלים, ילדי כפר עציון, למרות הכול, סיפורו של יישוב דו-לאומי, סדר נשים, פסיכולוגיה עברית, קיבוץ מקום, רקמות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות, מאזניים, עתון 77

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מגדר, מלחמה, פסיכולוגיה, צבא, קיבוץ

מידע כללי

שפות תרגום
אנגלית

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
פסיכולוגיה

בקשר ספרותי עם
ג'וסלסון רותאלן

תחומי מחקר
פסיכולוגיה

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
40 (1979)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות