חזרה לדף התוצאות

לוי-ירון מיה /// סופרת, משוררת ועורכת /// נולדה בקיבוץ גברעם, ישראל /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: כהן דורון ב.

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עריכה
פרוזה
שירה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הקצרה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

סופרת, משוררת ועורכת
נולדה בקיבוץ גברעם, בתה של המשוררת חיה ורד. גדלה ביישוב חופית ולמדה בתיכון "רופין" בעמק חפר. למדה ספרות עברית ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. התגוררה שנים אחדות בלונדון. כיום תושבת פרדסיה. עוסקת בעריכה לשונית וספרותית, בהנחיית כתיבה יוצרת ובביקורת ספרות.
ספרה הראשון, "הדג החמישי הוא שלך" (שוקן, 1989), הופיע במסגרת סדרת ספרים לבני הנעורים, אבל הוא כתוב ברמת תחכום ספרותי שמתאימה גם לקריאה בוגרת. זהו סיפורה של לולי, ילדה בת שמונה, שעוברת עם הוריה מקיבוץ בתוך הארץ אל מוסד חינוכי על חוף הים. הסיפור מסופר כולו מנקודת מבטה של לולי, אבל הקורא עשוי ללמוד מדבריה יותר ממה שמובן לה עצמה. בספר מתוארים גם מגעיה עם ילדים בני גילה, אבל כמיהתה העיקרית מופנית לאמה, שהפכה מעיתונאית למורה ומפגינה מרירות ואכזבה מחייה, כמיהה שנותרת בלתי מסופקת בהיעדר "סוף טוב". עולמה הפנימי של הילדה, כמו גם התבוננותה בעולם המבוגרים, מתוארים בדייקנות ובלשון עשירה.
גם במוקד ספרה השני, "מה שאין לי" (2004), עומדים יחסי אם-בת. צילה, אישה נשואה ואם לילד בן חמש, נלווית לבעלה לתקופת עבודתו בלונדון, שם היא יוצרת קשר עם עוד משפחה ישראלית, ומתפתח גם רומן מחוץ לנישואים. צילה מתאמצת לקיים שגרת חיים, אבל כורעת תחת נטל האפשרויות שלא מומשו, כולל יחסיה עם אמה, משוררת שמאבדת בהדרגה את בריאותה הגופנית והנפשית. הספר כתוב משתי נקודות מבט: מצילה לומד הקורא על חוויותיה ועל עולמה הפנימי, ומפי מספרת יודעת-כול על עולמה ועל הידרדרותה המתמדת של האם. צילה עצמה היא משוררת שלא הגשימה את ייעודה, אבל הבחנותיה הקולעות וניסוחיה המקוריים מעידים על כישרונה.
ספרה אישה בשמלה ירוקה (2016) מכיל תשעה פרקים שבהן תיארה לוי-ירון את התא המשפחתי בו גדלה תוך שהיא מערבת מציאות ודמיון. הספר היה מועמד ברשימה הקצרה של פרס ספיר.
במקביל לכתיבתה בפרוזה, הרוויה לשון שירית, כתבה גם שירה, אך מיעטה לפרסם. את מבחר שיריה, שנכתבו לאורך ארבעים שנה, פירסמה בספרה "הים ידע" (כרמל, 2008). השירים מתאפיינים במלאות של חוויית החיים, הנעה בין הפשוט והיומיומי בחיי אישה בביתה לבין כמיהה וצימאון לעולמות רחוקים. יש בהם התבוננויות מדויקות ומלאות הומור במציאות, לצד ביטוי מורכב של חוויות רגשיות עמוקות. השירים משקפים קשר אמיץ עם מקורות התרבות העברית והעולמית.

בן, מנחם. "תשוקות מנמיכות טוס". "מעריב" ספרות. 22.8.2008. 25; מדיני, יעל. "המילים הנכונות". "עתון 77" 300. מרס-אפריל 2005. 15-14.

דורון ב' כהן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הדג החמישי הוא שלך, הים ידע, מה שאין לי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מעריב, עתון 77

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית
פילוסופיה

עיר או ארץ מגורים
אנגליה
חופית
ישראל
לונדון
פרדסיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
39 (1989)

רקע משפחתי

בתה של המשוררת חיה ורד

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות