חזרה לדף התוצאות

לוי ינץ /// סופר, מתרגם ועורך /// נולד בכפר סבא, ישראל /// 1975 /// גיל: 48
כותב/ת הערך: טורצקי מאירה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפידיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עריכה
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

סופר, מתרגם ועורך
נולד בכפר סבא. נשוי לרקדנית ולכוריאוגרפית ענבל אושמן. עוסק בכתיבה ספרותית לילדים ולמבוגרים, בכתיבת תסריטים, בעיתונות, בתרגום ובעריכה. נולד למשפחה ברוכת ילדים שטיפחה את אהבת הספרות. בראיונות עמו הוא מרבה לספר על משפחתו. אביו היה בן חמישים כשנולד. חמש שנים קודם לכן התגרש מאשתו הראשונה ונשא לאישה ניצולת שואה בת עשרים ושתיים ממשפחה חרדית. לזוג נולדו שישה ילדים, והאב החליט שתכלית חייו היא לגדל ילדים ייחודיים. אחיו של ינץ הוא הקולנוען והקומיקאי רשף לוי.
ב-2001 ראה אור קובץ סיפוריו "מי תהום" (הקיבוץ המאוחד). בעשרים ואחד סיפורים קצרים פורש לוי את קורות משפחתו אגב טשטוש הגבול בין מציאות לבדיה. הספר ניכר בסגנון כתיבה ייחודי ובחדשנות לשונית. בראש כל פרק יש מעין שיר הייקו.
ב-2005 ראה אור הרומן הראשון פרי עטו, "הימלאיה בשר ודם". הספר אמנם נכתב בהרי ההימלאיה, אבל שמו, "הימלאיה", הוא כינויה של גיבורת הספר, נערה מכפר סבא. לוי שהה בהודו תקופה ממושכת, ויש לו עניין רב בה ובתרבותה. באותה שנה גם ראה אור תרגומו לאוטוביוגרפיה של גנדי, "אוטוביוגרפיה או" סיפור ניסויי עם האמת. רבים מן הספרים שערך או תירגם עוסקים בהודו. בהם: "יומנו של קרישנמורטי" מאת ג' קרישנמורטי (2003) ו"הודו – להכיר עולם אחר: ספר לימוד בגיאוגרפיה" מאת צבי פיין, רחלי לביא ואסנת אלכביר (2004).
נודע בעיקר בזכות סדרת הספרים המצליחה שלו לילדים, "הרפתקאות דוד אריה", שהיא מעין גלגול מודרני של עלילות הברון מינכהאוזן. עד כה ראו אור בסדרה זו חמישה ספרים שהיו לרבי-מכר. עם פרסום הספר השני בסדרה הקים לוי לגיבור הראשי אתר באינטרנט. ב-2010 זכה הספר הראשון בסדרה, "הרפתקאות דוד אריה" בערבות רומניה (2007), בפרס הספריות הציבוריות לספרי ילדים. כל ספרי הסדרה נכללים ברשימת "מצעד הספרים" של משרד החינוך.
בשנת 2019 פרסם לוי את הנובלה הספד לאגרנט כספר שמע (אודיו) בלבד. בראיון שנתן לרגל הפרסום טען לוי כי הבחירה לפרסם את הספר רק כספר שמע נובעת מכך שהספרות המודפסת מתה. הטענה עוררה ביקורת רבה.

חיון, בר. "קול דודי: על ספרו של ינץ לוי, '"הרפתקאות דוד אריה" בג'ונגל הסיבירי"'. "הארץ" ספרים. 9.12.2009; עלון, קציעה. "אין מכאובים, אין שמחות, אין כעס, אין עלבון. אין". "הארץ" ספרים. 12.2.2006; שרון, אורי. "מפציצים איטלקיים בשמי תל אביב". "עתון 77" 273. 2002. 18. גילי איזיקוביץ, ״הסופר ינץ לוי: אנחנו ברגעים שבהם הספרות מתה״, "הארץ" גלריה, 2019. 1.1.

מאירה טורצקי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אוטוביוגרפיה או, הודו – להכיר עולם אחר: ספר לימוד בגיאוגרפיה, הימלאיה בשר ודם, הרפתקאות דוד אריה, הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה, יומנו של קרישנמורטי, מי תהום

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77

תגיות חופשיות

חדשנות, שירה יפנית, תרבות הודית

מידע כללי

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
26 (2001)

רקע משפחתי

אחיו הוא הקולנוען והקומיקאי רשף לוי.

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות