חזרה לדף התוצאות

לויטס הלוי יואב /// סופר /// נולד בקיבוץ בית זרע, ישראל /// 19392019 /// גיל
כותב/ת הערך: קזמירסקי אורנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ספרות ילדים
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

סופר
נולד בקיבוץ בית זרע להורים שעלו ארצה מליטא ב-1930 והצטרפו לגרעין המייסדים של הקיבוץ. למד והתחנך בבית הספר היסודי ובתיכון בקיבוץ. כילד, כנער וכגבר צעיר עבד בענפי חקלאות שונים. בהיותו בן שש-עשרה חש עם בני כיתתו לכבות שרֵפת ענק שהתפשטה מהירדן אל בתי הקיבוץ, ונכווה קשות בכל חלקי גופו. לאחר החלמתו פנה ללימודים אקדמיים. ב-1967 השלים את לימודי התואר הראשון בספרות ולשון עברית ואנגלית באוניברסיטה העברית בירושלים, ואחר כך יצא ללימודי תרגום באוניברסיטת ז'נבה ובמכון סרוואנטס במדריד. מ-1971, שנת חזרתו לבית זרע, ועד יציאתו לגמלאות ב-2005 עסק בכתיבה ובמילוי תפקידים שונים בקיבוץ.
ביצירתו נכללים סיפורים, רומנים, כשבעים ספרים ומחזות שתירגם מאנגלית, מצרפתית, מספרדית ומגרמנית, וכן שירים וסיפורים לילדים. את עשרת סיפוריו הראשונים פירסם בשנות השישים במוספי הספרות של "על המשמר" ו"למרחב" וכן בכתבי העת "משא", "עכשיו" ו"קשת". אלה נאספו ב-1972 בקובץ הסיפורים "אחר צהרים בהיר" (מסדה). בספריו מוכמנים פרטים רבים מקורותיו ומרקמת חיי הקיבוץ. עם זאת, בניגוד למרבית היוצרים בני דורו, שהתחנכו על ערכי התנועה הקיבוצית ותחמו את כתיבתם "למרחב" ולזמן מוכרים, מפליג לויטס הלוי למחוזות רחוקים גם כשהוא כותב על חיי הקיבוץ. כך ברומן הראשון שלו, "פיטקרן" (1977), שבו הוא מעתיק את העלילה, שעניינה התרקמותה של חברה חדשה, אל האי שעל אדמתו ייסדו מורדי ה"באונטי" את מושבתם. ברומן השני, "מכתבים מבית כלא" (1980), הוא מתאר את חיי הקיבוץ מבעד לעדשה הביקורתית של המתנדבים בקיבוץ, שאותם ליווה כמדריך במשך שנים רבות. ספרים נוספים פרי עטו: "הסיפור של להבה" (1991) ו"כופר נפש" (1995). ב-2011 יצא ספרו "החתול שלי מופיע בפעם השמינית", המהווה מעין אוטוביוגרפיה חלקית.

הראבן, גיל. "עכברי מעבדה נטולי ריח". "הארץ" ספרים. 17.4.1996. 7; כפרי, יהודית. "מותחן רב-קולי". "עתון 77" 185. יוני 1995. 13, 51.

אורנה קזמירסקי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אחר צהרים בהיר, החתול שלי מופיע בפעם השמינית, הסיפור של להבה, כופר נפש, למרחב, מכתבים מבית כלא, משא, עכשיו, על המשמר, פיטקרן, קשת

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77

תגיות חופשיות

קיבוץ

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
אנגלית
לשון
לשון עברית
ספרות
ספרות אנגלית
ספרות עברית
תרגום

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
33 (1972)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות