חזרה לדף התוצאות

לב אלאונורה /// סופרת, עיתונאית ומתרגמת /// נולדה בפולין /// 1952 /// גיל: 71
כותב/ת הערך: גרבר-ארן אפרת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
רומן

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה
תרגום

פרסים

פרס ברנשטיין

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

סופרת, עיתונאית ומתרגמת
נולדה בפולין לאב ניצול שואה ולאם רוסייה שעברה גיור כשהמשפחה עלתה לארץ. אלאונורה היתה אז בת שש. תחילה התגוררה המשפחה במעברת עתלית, משם עברה לקיבוץ בית זרע, למגדיאל, לרמתיים, ולבסוף התיישבה בהוד השרון. את שירותה הצבאי עשתה כפקידה בחיל האוויר ומתקופה זו שאבה השראה לדמותה של הגיבורה בספרה השני, "הבוקר הראשון בגן עדן" ("1996). כשהשתחררה החלה לעבוד ככתבת ולאחר מכן כעורכת בעיתון "נשים".
ספרה הראשון, "סוג של יתמות" (עם עובד), יצא לאור ב-1989. הספר מאגד סדרת כתבות על ביקור שקיימה עם אישהּ, נתן בירק, ובתהּ בפולין – במקומות שבהם גדלה ובמחנות ההשמדה שבהם נרצחה רוב משפחתו של אביה. זכתה בפרסים שונים על יצירותיה, בהם פרס הילדים לתרגום במסגרת "מצעד הספרים" 1996.
ספרה "הבוקר הראשון בגן עדן" זכה בפרס ברנשטיין לרומן מקורי ב-1996. עיקרו של הרומן הוא מונולוג פנימי עשיר שנכתב כזרם תודעה, ובו מספרת הגיבורה, רווקה כבת ארבעים, את סיפור חייה לבנה שטרם נולד. היא מתארת את המציאות הישראלית התל-אביבית מנקודת מבטה של מי שחשה כל חייה מופלית ומנוצלת. אין מדובר כאן בגיבורה פמיניסטית, אלא באישה המאפשרת לגברים לעצב את חייה. דווקא בהחלטתה ללדת ילד, לכאורה אקט מסורתי שכובל אותה עוד יותר אל הבית, היא "יולדת את עצמה מחדש" ולראשונה עומדת על שלה בניגוד לדעת הממסד הגברי. ספרה "שיחות עם המאהב שלי ועם אשתו" ראה אור ב-2011. הוא מספר על רוזי, עורכת תל-אביבית, נשואה ואם, שמנהלת שיחות קבועות עם המאהב שלה לשעבר, שמסרב להתנתק ממנה. הספר רווי ברגשות, מחשבות ותובנות על החיים. כתוב בעברית עשירה ומכיל קטעי שירה רבים של משוררים עבריים כגון רחל, ביאליק, אלתרמן, וולך ונוספים.

בלבן, אברהם. "דרושה קריאה אטית". "הארץ" ספרים. 5.6.2011; נגב, אילת. "ראיון עם אלאונורה לב". חיים פרטיים. תל אביב: ידיעות אחרונות, ספרי חמד. 2001. 210-203; קרן, רבקה. "לקרוע את הבשר בשיניים". "הארץ" ספרים. 25.5.2011. 6.

אפרת גרבר-ארן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הבוקר הראשון בגן עדן (, מצעד הספרים, נשים, סוג של יתמות, שיחות עם המאהב שלי ועם אשתו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

זרם התודעה, מגדר

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
הוד השרון
מעברת עתלית
קיבוץ בית זרע

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
37 (1989)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות