חזרה לדף התוצאות

כרמלי עודד /// משורר, סופר ועורך /// נולד בכפר סבא, ישראל /// 1985 /// גיל: 38
כותב/ת הערך: בראל נוית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: ליאור קסון

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

עריכה
פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

משורר, סופר ועורך
נולד וגדל בכפר סבא. במקביל ללימודיו בתיכון "הרצוג" בעירו סיים תואר ראשון במדעי הרוח באוניברסיטה הפתוחה. בהיותו בתיכון ובמהלך שירותו הצבאי פירסם שירים בכתבי העת "מאזניים" ו"עכשיו", במוסף הספרות של "ידיעות אחרונות" ובכתב העת "מטעם". ב-2005 עבר להתגורר בתל אביב וערך עם יהודה ויזן את שלושת הגיליונות הראשונים של כתב העת "כתם – עיתון לשירה יומית".
ספר שיריו הראשון, "עורשלד", ראה אור ב-2007 בהוצאת "עכשיו". ספר שיריו השני, "ליקום אין אופוזיציה", ראה אור ב-2010 בהוצאת אחוזת בית, בעקבות זכייתו במקום הראשון בתחרות "שירה על הדרך" "מטעם" עיריית תל אביב (2008) על שירו ""עכשיו" הדירה עצרת רוצה".
שיריו של כרמלי מרבים לעסוק ביחסים שבין החוץ והאחר המאייש אותו, לבין המבע הפרטי של ה"אני". בעוד שבחוץ מצוי "אחר" כגוף אחד חשוף וחסר זהות, השיר מאפשר לממש את אפשרויות החיווי של ה"אני". הכתיבה מסתמנת כאן כמחוז האינטימי שמאפשר קרבה, בידול ויכולת לסמן מה שלי ומה מחוץ לי: "כְּשֶׁנִתָּן יִהְיֶה לִמְשֹׁחַ/ אֶת הַמּוֹחַ בְּמוֹחַ/ וּכְשֶׁהַמֶּתֶק יֻתַּז/ וְשָׁוֶה בְּשָׁוֶה אָז/ מֶרְקָחָה וְאָז אַהֲבָה" (מתוך "וכמובן גם הבוקר", "ליקום אין אופוזיציה").
ב-2009 יצא לאור הרומן שלו "כלכלת בית", העוסק במשפחה הישראלית דרך הקשריה הכלכליים. יובל אלבשן (2009) כתב על הרומן כי "הכול ב'"כלכלת בית"' מתורגם לכסף. כל פעולה, כל חיוך, כל אמירה, מקבלים שורה במחירון […] זו בחירה נכונה להציג דברים, משום שהיא מעבירה מצוין את המסר שהרדיפה אחר ממון אינה רק עוד חלק מהעולם שלנו, אלא היא מהותו. כל כולו. בלעדיה אין. הקוראים – כמו הגיבורים – לא יכולים להימלט ממחירון זוועתי זה ומאותן מחשבות נוגות שהנה, אפילו הספרות – עיר המקלט האחרונה – הפכה לכזו".
במהלך חג השבועות 2007 יזמו כרמלי וויזן פסטיבל שירה בתל אביב, שנועד להיות חלופה לפסטיבל השירה הממוסד במטולה. כיום הוא מנהל את הפסטיבל ביחד עם דוד (ניאו) בוחבוט. החל מ-2012 כרמלי הוא חבר מערכת המגזין לשירה ומחשבה "הבה להבא".
שיריו תורגמו לשפות רבות והוא מפרסם מאמרים וביקורות בעיתונים וכתבי עת שונים. ספרו האחרון עד כה הוא הכלום מנצח: כשאנשים חכמים עושים מדיטציה (2019). הספר הפרודי שמחקה ספר הדרכה ניו-אייג׳י אך אומר את האמת זכה לשבחי הביקורת.

אלבשן, יובל. "הכול בשקל". "הארץ" ספרים. 22.7.2009. 4; סתיו, שירה. "שאבא כבר ישים לב אלינו!". "הארץ" ספרים. 24.10.2007. 6.

נוית בראל

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הבה להבא, ידיעות אחרונות, כלכלת בית, כתם – עיתון לשירה יומית, ליקום אין אופוזיציה, מאזניים, מטעם, עורשלד, עכשיו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

פרודיה, רוחניות

מידע כללי

שפות תרגום
מספר שפות

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה הפתוחה

בקשר ספרותי עם
בוחבוט דוד ניאו
ויזן יהודה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
22 (2007)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות