חזרה לדף התוצאות

כרמי דניאלה /// סופרת ומחזאית /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1941 /// גיל: 82
כותב/ת הערך: גרבר-ארן אפרת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
תסריט

תחומי יצירה

מחזאות
ספרות ילדים
פרוזה

פרסים

פרס אקו״ם
פרס ראש הממשלה ע״ש לוי אשכול
פרס רמת גן

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

סופרת ומחזאית
נולדה בתל אביב ושם התחנכה. למדה פילוסופיה ותקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים. בנערותה תירגמה שירה וספרות מצרפתית ומאנגלית, והחלה לכתוב בשנות השלושים המאוחרות לחייה. כתבה תסריטים לטלוויזיה, מחזות, ספרי ילדים וכן פרוזה לנוער ולמבוגרים.
ספרה הראשון למבוגרים, "ניצן בשלגים", יצא לאור ב-1984 בהוצאת כתר. כתבה ספרים רבים נוספים לבני נוער, בהם "הפיצוץ ברחוב אהל"ן" (1986), שזכה להצלחה רבה והועלה כמחזה ב"תיאטרון הילדים והנוער"; ו"סמיר ויונתן" (1994), שזכה לציון לשבח מטעם "אונסקו", ועוד. כמו כן כתבה ספרי ילדים כגון "הלויתן ואני" (2008); "היפופוטמית על הגג" (2001). מהספרים למבוגרים שכתבה: "כל הזמן שבעולם לקטוף שזיפים" (1987); "לשחרר פיל" (2000); "עזים" (2011). ספריה זכו להערכה ותורגמו לשפות רבות.
מרבית ספריה ומחזותיה עוסקים בסוגיית "שני עמים על אותו חבל ארץ", כפי שהיא מכנה את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כך הסיפור ""כל הזמן שבעולם לקטוף שזיפים"", הכלול בקובץ סיפורים בשם זה, מספר את סיפורו של עלי יאסין, סתת אבן ערבי מזדקן. עלי זה אינו, כפי שהיה מקובל בספרות הישראלית, סמל מיני או נציג הטבע הטהור מסיגים של תרבות מסואבת. עלי הוא בשר ודם המסתכל בתיעוב ובפחד בדמותו הנשקפת אליו במראה, אב חרד לעתידו ולכבודו של בנו מרואן, ששתקנותו וכניעותו נתפשות בתודעתו כהתגלמות של כבוד שנרמס. בדומה, ספר הנוער "הפיצוץ ברחוב אהל"ן" מספר את סיפור הזהות המורכבת של בת לאם יהודייה ואב ערבי. כך גם בספר הנוער "סמיר ויונתן" על כוכב מאדים שבמרכזו נער ערבי העובר ניתוח באותה עת עם בן גילו הישראלי ויחד הם בונים עולם נטול סכסוכים.
בכתיבתה נוגעת כרמי בנקודות הכואבות והמורכבות של המצב בארץ ונוקטת עמדה הומאנית, כמעט אוטופיסטית, המנסה לראות את האנושי בכל אדם, גם ברוצח ובמתעלל. היא עוסקת גם בסוגיות כגון משפחה, חברוּת, מיניות, נשיות ועוד.
זכתה בפרס ראש הממשלה ע״ש לוי אשכול ז״ל ב-1999, בפרס אשמן מטעם אקו״ם על ספרה "לשחרר פיל" וב-2015 זכתה בפרס רמת גן לספרות על ספרה לאן עפים סבאים.
ספרה האחרון עד כה הוא ספר הילדים איך השגתי לי סוס (2016).

אבישי, מרדכי. "נשים במוסד פסיכיאטרי". "מאזניים" ע"ח (4). 2004. 31; קרפל, דליה. "בלי מסכות: ראיון עם דניאלה כרמי". "הארץ" מוסף. 23.6.1995. 70-69.

אפרת גרבר-ארן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

היפופוטמית על הגג, הלויתן ואני, הפיצוץ ברחוב אהל"ן, כל הזמן שבעולם לקטוף שזיפים, לשחרר פיל, ניצן בשלגים, סמיר ויונתן, עזים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מאזניים

תגיות חופשיות

הומניזם, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מיניות

מידע כללי

שפות תרגום
מספר שפות

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
פילוסופיה
תקשורת

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
43 (1984)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות