חזרה לדף התוצאות

יצחקי ידידיה /// חוקר ומבקר ספרות /// נולד בירושלים, ישראל /// 1929 /// גיל: 94
כותב/ת הערך: בנבג'י אמיר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

תחומי יצירה

ביקורת
עיון
עריכה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

חוקר ומבקר ספרות
נולד ב-1929 בירושלים למשפחה מהיישוב הישן, שעברה תהליך של חילון. למד בבית הספר "תחכמוני" ובגימנסיה העברית. לאחר שנת שירות לאומי החל ללמוד אדריכלות בטכניון, אבל עם פרוץ מלחמת העצמאות גויס והשתתף במלחמה. ב-1953 סיים את לימודי האדריכלות. במסגרת עבודתו כאדריכל תיכנן בתי מגורים רבים ובתי ציבור, בהם בית הכנסת "קוממיות", "בית לייוויק", מרכז לסופרים ועיתונאים ביידיש, קולנוע "אילת" (כולם בתל אביב), מתנ"ס בכרמיאל ועוד. ב-1974, במסגרת הסבה מקצועית, פנה ללימודים בחוג לספרות עברית באוניברסיטת בר-אילן. סיים את לימודי הדוקטורט ב-1986. מאז הרצה באוניברסיטת בר-אילן, ב"סמינר הקיבוצים" ובמוסדות אקדמיים נוספים בארץ ובחו"ל.
פירסם מחקרים רבים בספרות עברית ובספרות משווה, בנושאי תרבות יהודית וישראלית, דרמה ותיאטרון, וכן בנושאי חברה וכלכלה. הוא מייסדו ועורכו הראשון של כתב העת "עלי שיח" למחקר ולשיח ספרותי, היה חבר במערכת "ביקורת ופרשנות" והנו חבר במערכת "יהדות חופשית".
ספרו "הפסוקים הסמויים מן העין" (1992) חוקר את שורשי יצירתו של א"ב יהושע במקורות השפה העברית והתרבות היהודית והאירופית. הספר חושף את קשריה של יצירת יהושע (החל מיצירותיו המוקדמות ועד "מר מאני", שפורסם ב-1990) עם קשת רחבה של טקסטים עבריים, החל מן המקרא והמדרש, דרך מיתוסים קבליים וקלאסיים וכלה במעשיות עממיות, סיפורי ילדים וטקסטים קנוניים של הספרות העברית החדשה.
כמו כן, עסק רבות בשאלות הקשורות לחילוניות יהודית. ספרו "בראש גלוי" (2011) מציע עיקרים של חילוניות יהודית ומבט חדש על יהדות כתרבות, המבוסס על נקודת ראות הומניסטית ופלורליסטית. הספר נפתח בהגדרה של מושגי יסוד פוליטיים רלוונטיים לחיים במדינת ישראל (זהות, זהות דתית, זהות חילונית ותרבות הומניסטית). הספר פורש מסכת של פרשנויות חילוניות לטקסטים יהודיים מכוננים. באמצעות פרשנות זו מבקש המחבר להעניק בסיס תרבותי ואינטלקטואלי לזהות יהודית חילונית.

אמיר בנבג'י

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

ביקורת ופרשנות, בראש גלוי, הפסוקים הסמויים מן העין, יהדות חופשית, מר מאני, עלי שיח

תגיות חופשיות

הומניזם, חילוניות

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן
בית הספר תחכמוני
הגימנסיה העברית רחביה בירושלים
טכניון

תחומי לימוד אקדמיים
אדריכלות
ספרות
ספרות עברית

תחומי מחקר
יהדות
ספרות
תרבות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות