חזרה לדף התוצאות

יחימוביץ' שלי (רחל) /// עיתונאית, סופרת ופוליטיקאית /// נולדה בכפר סבא, ישראל /// 1960 /// גיל: 63
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

מסה
עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

עיתונאית, סופרת ופוליטיקאית
נולדה בכפר סבא להורים ניצולי שואה שעלו לארץ מפולין ומרומניה. אביה היה פועל בניין ושנות ילדותה ונעוריה עברו עליה ברמת השרון, שם גם התחנכה. שירתה בצה"ל כמש"קית ח"ן, כקצינת שלישות וכקצינת ת"ש בפרויקט "הלביא".
הקריירה העיתונאית שלה נפתחה בהיותה סטודנטית למדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. שימשה ככתבת "על המשמר" בדרום, ואחר כך הפכה לכתבת רשת ב' של "קול ישראל" בדרום. בהמשך הפכה לכתבת בכירה בתחומי עבודה, כלכלה ופוליטיקה והגישה מגזינים ותוכניות מלל. באוקטובר 2000 פרשה מרשת ב' והצטרפה לחברת החדשות של ערוץ 2, שם הגישה תוכניות ראיונות והשתתפה במגזין "אולפן שישי", שבו מצאה במה להבעת דעותיה בענייני כלכלה וחברה.
בנובמבר 2005 הודיעה על פרישתה מהעיתונות ועל הצטרפותה למפלגת העבודה. במרס 2006 היתה לחברת כנסת וחברה בוועדת הכספים ובוועדה לענייני ביקורת המדינה. עד 2008 עמדה גם בראש הוועדה לזכויות הילד. ב-2011 נבחרה ליו"ר מפלגת העבודה, והיום היא חברת כנסת במפלגת העבודה.
כתבה שני ספרים שהיו לרבי-מכר: "אשת איש" (קשת, 2001) עוסק באישה נשואה הנמצאת בחודש החמישי להריונה ומתאהבת בגבר אחר, מוזיקאי נשוי ואב לילדה. לאורך הספר מתארת הכותבת את התהליך הבלתי-נמנע שגובה האהבה האסורה, ובשיאו – הרס חייה הקודמים והתפרקות התא המשפחתי המגונן. בנוסף, לכודה גיבורת הרומן ביחסיה הטעונים עם אמה הסנילית שנהגה להכות אותה בילדותה, בחרדות לגורל ילדיה ובאהבה סלחנית ופושרת לבעלה הנאמן. לבסוף היא משלמת מחיר כבד על כך שהלכה בעקבות לבה.
"משחקי זוגות" (2003) הוא סיפור על שני זוגות, הורים לילדים, ששוררת ביניהם ידידות הדוקה, עד שמתפתח רומן אסור של אחת הנשים עם בעלה של חברתה. בדומה לספרה הראשון, גם כאן מתארת המחברת את הלבטים והכאב הכרוכים בבגידה, שהפעם היא כפולה: בבעל ובחברה. כל ארבעת הגיבורים בסיפור מתייסרים בשל המתרחש, אך את המחיר הכבד באמת משלמות הנשים בסיפור, הן הבוגדת והן הנבגדת.
בשני הרומנים מעצבת יחימוביץ' בדרכים שונות את עמדתה השוללת באופן נחרץ את הסלחנות היתרה שבה נוקטת החברה כלפי גברים, בעוד היא מענישה נשים הנמצאות באותן סיטואציות ופועלות באותן דרכים. ב-2011 ראה אור ספרה "אנחנו: על כלכלה, חברה, מוסר ולאומיות בישראל".

ז'קונט, אמנון. "בחזרה לבעל". "ידיעות אחרונות" תרבות, ספרות, אמנות. 23.3.2001. 27; חיימוביץ', גילי. "החברים הכי טובים". "מעריב" ספרות וספרים. 13.2.2004. 27; קורן, יהודה (ריאיון). "בגידה של בן זוג היא מעשה נורא". "ידיעות אחרונות" ספרות. 12.12.2003. 26.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אולפן שישי, אנחנו: על כלכלה, חברה, מוסר ולאומיות בישראל, אשת איש, משחקי זוגות, על המשמר

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מעריב

תגיות חופשיות

מגדר, פמיניזם

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

תחומי לימוד אקדמיים
מדעי ההתנהגות

עיר או ארץ מגורים
ישראל
רמת השרון

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
41 (2001)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות