חזרה לדף התוצאות

יובל יונתן /// סופר ומשורר /// נולד בישראל /// 1969 /// גיל: 54
כותב/ת הערך: נבו גידי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

סופר ומשורר
החל לפרסם סיפורים קצרים בעיתון "הארץ" וב"ידיעות אחרונות". סיפוריו זיכו אותו (פעמיים) בפרס ראשון בתחרות הסיפור הקצר של עיתון "הארץ". נוסף על כתיבת פרוזה, עוסק בכתיבת שירה. פירסם עד היום את ספר השירים "הומו אורבנוס" (הקיבוץ המאוחד, 2004) ואת ספר הסיפורים "סוס טרויאני" (2009). משמש כמרצה למשפטים.
סיפוריו כתובים בלשון דחוסה המרתכת יחד את הגבוה והנמוך ומגלגלת בהקשרים ישראליים, יהודיים ומערביים מוטיבים של נידחות, בדידות, אלימות, טירוף, פיגור, זיהום, מוות, מין לא נורמטיבי (גילוי עריות) ואפוקליפטיות משיחית. בולטת בהם הצגת קולו של האחר – המזרחי, הערבי, הדתי, המהגר, איש השוליים הכלכליים-חברתיים. האקספרסיוניזם הדחוס, הגרפי והאלים מהווה כלי ביטוי לחשיפת צד התפר של החזון הציוני.
שיריו ממזגים השפעות מן המודרניזם הישראלי והאירופי. זוהי פעמים רבות, אם כי לא תמיד, שירה קשה, מפותלת, לא מתמסרת להבנה. במסגרת הפואטיקה המודרניסטית מעלה יובל מוטיבים אורבניים של מרחב מעיק, כוחני ומנוכר ומוטיבים מיתולוגיים יהודיים, נוצריים וצפוניים. כתב גם שירי אהבה. בחלקם הם זרועים רכיבים ביקורתיים כלפי התרבות הצרכנית האטומה, כלפי התקשורת החלולה וכלפי האתוס הלאומי הנוקשה והאכזרי.

בז'רנו, מאיה. "הקול המהרהר מתוך הדפים הוא ריבוי של קולות, מצבים וזמנים". "הארץ" ספרים. 22.6.2005. 14; הרציג, חנה. "כשפרומתיאוס פגש את בטמן". "הארץ" ספרים. 30.9.2009. 9-8; למברגר, דורית. "העיר היא תיבתו: על 'שירי ההומו-אורבנוס' של יונתן יובל". "הצופה" המוסף. 4.3.2005. 13.

גידי נבו

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, הומו אורבנוס, ידיעות אחרונות, סוס טרויאני

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, הצופה

תגיות חופשיות

אורבניות, אלימות, אקספרסיוניזם, ביקורת פוליטית, הגירה, מודרניזם, מזרחיות, מיניות, מיתולוגיה, משיחיות, נצרות, פגיעה מינית, שוליים

מידע כללי

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (2004)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות