חזרה לדף התוצאות

יגיל רן /// סופר, עורך ומבקר ספרות /// נולד בישראל /// 1968 /// גיל: 55
כותב/ת הערך:

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ביקורת
עריכה
פרוזה
שירה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

סופר, עורך ומבקר ספרות
בנו של השחקן והקומיקאי גדי יגיל ונכדו של השחקן והקריין משה חורגל. החל את דרכו כמשורר, עם פרסום ספר שיריו היחיד לפי שעה, "מות סנדלרים" (גוונים-ליאור, 1987). השתייך לקבוצת ""עכשיו" 55", שיצירות חבריה נדפסו לראשונה בגיליון 55 של כתב העת "עכשיו", בעריכת גבריאל מוקד. ב-1988 פירסם את הרומן הראשון שלו, "מחשבה אחת קדימה", ומאז התמסר לכתיבת רומנים, סיפורים קצרים ומסות. עם זה, פעילותו הנמשכת בשדה השירה העברית באה לידי ביטוי במסגרת תפקידיו השונים כסופר וכעורך. המשורר נח שטרן נהפך לגיבור אחד הרומנים שלו, "נקישות ורמזי אור: מדינת ישראל נגד נח שטרן" (2003). שנה קודם לכן הביא לדפוס את מבחר שיריו של שטרן "אגרוף גורלו המר". מראשית שנות האלפיים כתב את הטור "שיר והערה", שפורסם במוסף הספרות של "מעריב" (שם עובד יגיל כעורך לשוני), ובו הקפיד להתייחס הן לספרי שירה חדשים, הן לספרים שנעלמו זה כבר מן המדפים. ב-1995 ייסד עם המשוררים אריק א' ועמוס אדלהייט את כתב העת הספרותי "עמדה", שאף נהפך להוצאת ספרים, וב-2010 החל לערוך עם המשורר חן ישראל קלינמן את כתב העת הספרותי המקוון "יקוד".
על שאיפתו ליצור סינתזה בין ה"סופר" ל"עורך" שבו העיד בשאלון שמילא עבור מוסף "ספרים" של "הארץ", שם הזכיר את אשר ברש (גיבור סיפורו "מסע עצוב אל קצה הרחוב") כדמות שהתקיימה בה מזיגה כזאת. ככלל, כתיבתו צומחת מגרעין ביוגרפי מובהק, שמומש בין השאר בסיפור הקצר "אוטוביוגרפיה" (שנכלל בספרו "ארז כמעט יפה", 1996), בקובץ הסיפורים "סוף הקומדיה" (אביו וסבו של יגיל נמנים עם דמויותיו) וברומן הביוגרפי "ז'אק" (1998), שהוא בבחינת "הרחקת עדות" ועניינו חיי הבמה של "ז'אק" ברל. לא פעם מתקיימים סיפוריו בנופיה של תל אביב הישנה, וברבים מהם ניכרת כמיהה אל גיבורי הספרות העברית שלפני קום המדינה, לצד השפעות "המודרניזם העילי" של המחצית השנייה במאה העשרים.
ספרו האחרון עד כה הוא אורפז, ספר לאדם אחד: מונוגרפיה חופשית (2018). הספר מתאר באופן חופשי, המערב דמיון, את חייו של הסופר יצחק אוורבוך-אורפז.
זכה פעמיים בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול ז״ל (2003, 2015).

גלעד, יובל. "היהודי האחרון". "עתון 77" 347-346. מאי 2010. 9-8; "השאלון: הספרות זה צד חזק שאשתי פחות מכירה". "הארץ" ספרים. 8.1.2006. 3; סומק, רוני. "חרקירי". "עתון 77" 316. נובמבר-דצמבר 2006. 10.

אורי הולנדר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אגרוף גורלו המר, ארז כמעט יפה, הארץ, ז'אק, יקוד, מות סנדלרים, מחשבה אחת קדימה, מעריב, נקישות ורמזי אור: מדינת ישראל נגד נח שטרן, סוף הקומדיה, עכשיו, עמדה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77

תגיות חופשיות

מודרניזם, נוסטלגיה

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
א' אריק
אדלהייט עמוס
מוקד גבריאל
קלינמן חן ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
19 (1987)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות