חזרה לדף התוצאות

טריבלסקי יאיר /// סופר, מחזאי ותסריטאי /// נולד בישראל /// 1952 /// גיל: 71
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן
תסריט

תחומי יצירה

מחזאות
עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

סופר, מחזאי ותסריטאי
נולד וגדל בתל אביב ובגבעתיים. למד בתיכון "הכפר הירוק" ושירת בצה"ל במודיעין חיל האוויר כמפענח תצ"א. ב-1988 החל לפרסם סיפורים קצרים בעיתונות היומית ובירחונים ספרותיים. ב-1991 העלה תיאטרון "הסימטה" את מחזהו "מרק עוף". באותה השנה הועלו עוד שני מחזות פרי עטו בפסטיבל לתיאטרון חובבים: הצגה לילדים "המלך שניצל השלישי" והצגה לנוער "אהבה זה לא מיץ תפוזים". המחזה "גפרורים" פרי עטו זכה בציון לשבח בפסטיבל עכו והועלה בתיאטרון "בית ליסין". ב-1992 הוצג בפסטיבל "תיאטרונטו" מחזהו "צוחק מי שמגרד".
זכה כמה פעמים בפרס על תסריטים שכתב, וב-1993 הוענק לו פרס מוזס על כתב היד של הרומן "גרניום", שלא ראה אור. בנוסף, פירסם כעשרים סיפורים קצרים בכתבי עת לספרות.
ספרו הראשון, "החברה שלי ואני עושים חיים משוגעים", יצא ב-1996 (הקיבוץ המאוחד). במרכזו אהבה בלתי אפשרית, משעשעת והיסטרית. בספר זה טריבלסקי אינו רואה עצמו מחויב לתבנית סיפורית, ועל כן התחלת הספר מבולבלת, וגם הסיום אינו ברור. המספר הוא גבר חסר עמוד שדרה, מבוהל מכל אירוע שמתרחש בסביבתו ואינו מעז להתקרב אל בני אדם. כנגדו מציב טריבלסקי גיבורה חזקה, אפילו כוחנית, אך גם בעלת לב.
ב-2000 ראה אור ספרו השני, "181 נשים על מגש בסלון". במרכז הרומן ניצב גבר המפרסם מודעה במדור ההיכרויות בעיתון, במסגרת חיפושיו אחר "האישה הנכונה". בעזרת ידיד הוא יוצר "סולם בדידות" שמדרג את הנשים שהוא פוגש לפי מידת בדידותן. עלילת הרומן שופכת אור על ילדותו של הסופר, על יחסיו עם אמו התלותית, גם היא בודדה כמו שאר 181 הנשים שפגש. בספר מתאר טריבלסקי את דמותו של הגבר הישראלי כפי שהוא תופש אותו, מנתח את יחסו המורכב לנשים ולנשיות, למין ולקרבה, ונוגע בפחד מפני אובדן ובחרדת נטישה.

דרור, איתי. "גבירותיי ורבותי: טריבלסקי!". "מאזניים" ע' (4). 1996. 56-57; מלצר, יורם. "כשהצורה מושלת בתוכן". "מעריב" לשבת. 15.9.2000. 26.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

181 נשים על מגש בסלון, אהבה זה לא מיץ תפוזים, גפרורים, גרניום, החברה שלי ואני עושים חיים משוגעים, המלך שניצל השלישי, מרק עוף, צוחק מי שמגרד

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, מעריב

תגיות חופשיות

מגדר

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
גבעתיים
ישראל
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
43 (1995)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות