חזרה לדף התוצאות

טל הדסה /// משוררת וחוקרת /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1953 /// גיל: 71
כותב/ת הערך: מאירי גלעד

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons צילום: אילן בשור

תחומי יצירה

עיון
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

משוררת וחוקרת
נולדה, גדלה והתחנכה בתל אביב. קיבלה תואר ראשון בחוג לתורת הספרות באוניברסיטת תל אביב, תואר שני בחוג לספרות כללית והשוואתית באוניברסיטה העברית בירושלים ותואר דוקטור באוניברסיטת ויטס ביוהנסבורג, דרום-אפריקה (1986, נושא המחקר: "המיתוס במבחר יצירות עגנון"). למדה הוראת יוגה. לימדה ספרות ב"סמינר הקיבוצים" ובאוניברסיטה הפתוחה.
פרסומה הראשון היה שני השירים "בי אדונִי" ו"הכניסני" ("חדרים" 11, קיץ 1994), שכונסו בספר ביכוריה, "קולות" (ספרית פועלים, 1999). מוטיב שליט בשירתה הוא הניסיון לסמן את ההיולי, במטרה למפות את שורשי המבע, המילה, התקשורת והחוויה. תיאור ההיולי נעשה באמצעות ייצוגים שונים: התינוק, הילדות והטבע. טקסט הפרוזה הקצר והמניפסטי הסוגר את ספר שיריה השלישי, "קפה נואר" (2006), "גוויל מעידן של אֵינְכְּתָב", מנסח מניעים שונים לכמיהה אל המקום שממנו נובעת המילה, והמרכזי הוא מגדרי: הנפש השרה היא במהותה נשית, כי האישה נובעת מהנשייה, מהמקום הקמאי. יש בשירתה גם צדדים אחרים: דיאלוג עם המיתולוגיה היוונית ועם שירתם של סאפפו, אבות ישורון ועוד.
הפואטיקה שלה לירית, סוגסטיבית ונוטה להפשטה. רבים משיריה פרגמנטריים או חלק ממחזור של פרגמנטים, ואינם מעוצבים במסגרות צורניות פורמליות. לדוגמה, ספר שיריה השני, "שיר ערש לתינוק שכמעט" (2005), המלווה ברישומים של מנשה קדישמן, הוא ספר קונספט ובו שלושים ושמונה פרגמנטים המתארים באופן חידתי את "הַגּוּפוֹגְלִיף הַתִּינוֹקִי" (שיר 16), תינוק שהוא למעשה ייצוג של המבע בטרם היותו שפה. המחזור מתמקד בעיקר בתהליכי התהוות המילה בתוהו ובוהו של ימי בראשית: "דַּק לְמַגַּע רוּחַ –/ בְּמִלָּה – לְהַפְרִיד אוֹתְךָ/ מַיִם – מִמַּיִם// בּוֹקֵעַ כְּמוֹ אוֹר לְמַרְאִיּוֹת" (שיר 28).
שיריה תורגמו לערבית ולפולנית. כמה שירים הולחנו על ידי דורי פרנס (1994), עדי רנרט (2002) ונעה בלאס (2008). הופיעה עם הרקדנית שלומית ירון בעבודה משותפת המשלבת את שיריה (2005). זכתה בפרס לאה גולדברג לספרות על ספרה "קולות" (2000).

ניר, אלחנן. "בשתי איניים". "מקור ראשון". 9.9.2005. 28; פרידמן, דורית. "קריאה בשיר 'בי אדוני' מתוך 'קולות' להדסה טל". "עלי שיח" 55. 2006. 74־84.

גלעד מאירי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

המיתוס במבחר יצירות עגנון, חדרים, קולות, קפה נואר, שיר ערש לתינוק שכמעט

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מקור ראשון, עלי שיח

תגיות חופשיות

טבע, מגדר, מיתולוגיה יוונית, שירה לירית, שירה מולחנת

מידע כללי

שפות תרגום
ערבית
פולנית

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות השוואתית
תורת הספרות

בקשר ספרותי עם
ירון שלומית
קדישמן מנשה

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
46 (1999)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

וידאו

מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות