חזרה לדף התוצאות

טיטלבוים דורה /// משוררת בשפת היידיש /// נולדה בברסט-ליטובסק, פולין /// 19141992 /// גיל
כותב/ת הערך: בן מרדכי יצחק

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

שירה

שפות יצירה

יידיש

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

משוררת בשפת היידיש
נולדה ב-1914 בברסט-ליטובסק (בריסק), פולין (כיום בלארוס). ב-1932 היגרה לארצות הברית, שם עבדה ככובענית בסדנת יזע והשלימה את לימודיה בשעות הערב. היתה מזוהה עם ארגוני הפועלים ותנועות השמאל היהודיות בניו יורק. ב-1950 עברה לפריז ומ-1972 התגוררה לסירוגין בצרפת ובישראל.
החלה לכתוב בעודה נערה. ספר שיריה הראשון, "אין מיטן וועלט" ("באמצע העולם"), ראה אור בניו יורק ב-1944. ספרים נוספים פרי עטה הם "מיטן פנים צו לעבן" ("עם הפנים לעבר החיים"), פריז, 1952; ו"די באלאדע פון ליטל-ראק" (""הבלדה על ליטל רוק""), פריז, 1959. כמה מספריה תורגמו לעברית, בהם: "מכמרות בטרם-שחר" (1973) בתרגומו של אברהם שלונסקי ו"הבלדה על ליטל רוק" (1990) ו"לא בדמעות" (1995), שני האחרונים בתרגומו של נתן יונתן.
שירתה מגוונת. היא כוללת שירה לירית רומנטית לצד שירה אידיאולוגית שייצגה את תפישת עולמה. רבים משיריה נוטים להיות נרטיביים, ועם זאת יש בהם צד מטפורי בולט וצבעוני.
היו לה דעות נחרצות בכל הנוגע לשירה ולמשוררים. לדעתה, "אינטואיציה פואטית השיגה, בתקופות מסוימות, רמות של הכרה, שאנשי-המדע היו חסומים בפניה" ("לא בדמעות", 70-71). היא סברה שהמשוררים הם מצפון האנושות, ואחת המשימות העיקריות שלהם היא לעצור את תהליך הדה-הומניזציה שעובר על האנושות ושיאו היה באידיאולוגיה הנאצית. כמו כן, יצאה כנגד השירה המודרנית, שלדעתה חלק גדול ממנה מנוכר, חסר לכידות ונטול היגיון (שם).

יונתן, נתן. "הנהר והים – עם שיריה של דורה טייטלבוים". "מאזניים" ס"ו (4-5). 1992. 83; רבי, יעקב. "זכות השירה וזכיית התרגום". "מאזניים" ל"ח (4). 1974. 264-266; שתל, שמואל. "מונומנט או ליברית למיוזיקל". "עתון 77" 133. 1991. 9.

יצחק בן-מרדכי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אין מיטן וועלט, די באלאדע פון ליטל-ראק, הבלדה על ליטל רוק, לא בדמעות, מיטן פנים צו לעבן, מכמרות בטרם-שחר

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, עתון 77

תגיות חופשיות

שירה לירית

מידע כללי

שפות תרגום
עברית

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
ישראל
צרפת

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות