חזרה לדף התוצאות

טובלי שי /// עיתונאי וסופר /// נולד ברמלה, ישראל /// 1976 /// גיל: 47
כותב/ת הערך: בר-דוד אילן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום:Dominik Butzmann

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
רומן
רומן היסטורי

תחומי יצירה

מסה
עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

עיתונאי וסופר
נולד ברמלה וגדל שם במשפחה מאמצת. היה כתב ב"מעריב" לנוער". התגייס ל"גלי צה"ל" ושימש כעורך ומגיש תוכניות רדיו. ספרו הראשון, "שפת הגוף" (כתר, 1996), זיכה אותו בפרס מטעם המדור לספרות של משרד המדע והאמנויות. החל לכתוב בעיתונות ב-1997. היה כתב קבוע בעיתון "מעריב", שם כתב טורים אישיים שעסקו בתרבות. כתב גם ב"הארץ" וב"העיר" מאמרים וטורי דעה. ב-1998 השתתף במפגשים שהיו בעלי אופי רוחני. בקיץ 1999 טען שחווה הארה, ובעקבות חוויה זו קיים במשך כשלוש שנים מפגשים רוחניים.
נישא בגיל עשרים ושש, ונולדה לו בת. בגיל שלושים עבר לגור עם תלמידו ומאהבו אילון לסטר. כיום הם מנהלים את חברת "האור הלבן" העוסקת בטכניקה להעצמה ולהרחבת התודעה, שחרור מסבל והילינג.
פירסם ספרי עיון והדרכה, רומנים ושירה. ספרו השני, "בוקר טוב עולם" (2003), סקר את תורתם של עשרים מורים רוחניים. בשלהי 2006 הצהיר שבמהותו הוא ה"בודהה מאוריון", וכן שיש לו ידע לחלוק עם האנושות. סביבו נוצרה קהילה שדגלה באורח חיים טבעוני, בסדנאות שתיקה, בצום ממושך ובהתנזרות מקיום יחסי מין לתקופות מוגדרות. פירסם את "הבשורה על פי תומא" (2009), תרגום ופירוש לכתבים המיוחסים לישו. הספר "שמש חדשה" (2010), שנכתב עם לסטר, הוא יומן מסע וסיפור אהבה לא-שגרתי שנוגע בשאלות כמו גבולות האהבה, ארוטיקה ומוסר, וממזג דתות מערביות ומזרחיות. ספרו "אמנות ורוח" (2011) הוא מסה על הנובלה "מוות בוונציה" מאת תומס מאן. "צבא האלים" (2012) הוא רומן היסטורי, ויצא גם הוא בשיתוף עם לסטר. כמה מספריו היו רבי-מכר, אך לא תמיד קיבלו את שבחי הביקורת, אם משום סגנון ואיכות הכתיבה ואם משום התכנים האזוטריים.
עורר עליו ביקורת חריפה מצד התקשורת ומצד קרובי בני הקהילה שהקים, שבשלב מסוים החלה לפתח סממנים של כת. הביקורת הלכה והתעצמה כשהכריז על עצמו כמתקשר ישויות תבוניות וכשהציע לבני הקהילה להחליף בני זוג לשם התקרבות והיכרות אינטימית. כשחש כי התקשורת מגלה כלפיו וכלפי מפעלו יחס מסויג, כתב סדרת כתבות המסבירות את השקפתו.
אלמוג, רות. "הארה גם לאפיקורסים". "הארץ" תרבות וספרות. 9.5.2003. 2; בלאו, אורי. "אלוהים לא סגור על עצמו".
"הארץ" מוסף. 9.3.2007; קלדרון, נסים. "מתוך לחץ". "הארץ" ספרים. 5.6.1996. 13.

אילן בר-דוד

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אמנות ורוח, בוקר טוב עולם, הארץ, הבשורה על פי תומא, העיר, מוות בוונציה, מעריב, מעריב לנוער, צבא האלים, שמש חדשה, שפת הגוף

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

ארוטיקה, מסע, רוחניות

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
לסטר אילון

תחומי מחקר
תרבות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
20 (1996)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות