חזרה לדף התוצאות

טבנקין משה /// משורר /// נולד בהמושבה כנרת, ישראל /// 19171979 /// גיל
כותב/ת הערך: קלדרון נסים

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creativ Commons

תחומי יצירה

מסה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

משורר
נולד במושבה כנרת, בנם הבכור של אווה ויצחק טבנקין, מנהיגו של הקיבוץ המאוחד. סמוך להיווסדו של עין חרוד עברה המשפחה לקיבוץ. כבר מילדות כתב "שירים" ופזמונים. ב-1936 פירסם ברל כצנלסון ב"דבר" שיר ראשון שלו בשם "נוף ילדות מוזר". השיר התייחס למאורעות תרצ"ו. ב-1943 הופיע ספרו הראשון, "שירים" (הקיבוץ המאוחד). הפשטות שבשם הספר סימנה קו של פשטות ובהירות בשיריו, וזהירות מפאתוס. הכמיהה לאינטימיות אפיינה את שיריו, גם אלה שעסקו בנושאי הכלל. קהל הקוראים קיבל באהבה את שיריו והספר נדפס במהדורות רבות, אבל מרביתה של הביקורת הספרותית לא נטתה להציב אותו בעמדה מרכזית. כמה משיריו הולחנו, ובולטת בהם הלחנה רבת-השראה של מתי כספי לשיר "ביום מסה". כמה משיריו נעשו אבני יסוד בטקסי זיכרון לנופלים במלחמות ישראל ובטקסי חגים של קיבוצים רבים.
התגייס לפלמ"ח ושימש קצין תרבות של חזית הצפון במלחמת העצמאות. לאחר המלחמה למד ספרות והיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת תל אביב ובמכון לחינוך של אוניברסיטת לונדון. ב-1970 הופיע ספר שיריו השני, עוד "שירים". ב-1979 הופיע הספר "נגוהות אהבה ושכול", אסופה משיריו על פי בחירתו.
היה פעיל בתחום החינוך והתרבות בקיבוצו ובתנועתו, וניהל את בית הספר המקומי. פירסם גם מחזה, ספרי ילדים ומאמרים בשאלות מדיניות וספרותיות. בשנותיו האחרונות פעל בתנועה למען ארץ ישראל השלמה וכתב רבות בנושא זה. לאחר מותו כונס מבחר ממאמריו בקובץ "אל נוכח פנינו" (1982, בעריכת שלמה אבן-שושן ויוסקה רבינוביץ), וכן כונס מבחר ממכתביו. מקום מיוחד ביצירתו תופש קובץ של "שירים" מן העיזבון, "אפסרי הכיסופים" (1981, בעריכת זרובבל גלעד וידידיה פלס). ב"שירים" אלה הוא העמיק יותר משהעמיק ב"שירים" שפירסם בחייו, בניתוח מערכת יחסים סבוכה עם אביו ועם האפסרים שכבלו את כיסופיו.

ברנשטיין, אילנה. "אין לך "דבר" שלם יותר מלב יהודי קרוע…". "מבפנים" מ"ג. סתיו 1981. 392-393; פלס, ידידיה. "אחרית "דבר"". "אפסרי הכיסופים". תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 1980. 59-62; שביט, עוזי. "היות בן, היות אב". "מבפנים" מ"ג. סתיו 1981. 396-398.

נסים קלדרון

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אל נוכח פנינו, אפסרי הכיסופים, דבר, נגוהות אהבה ושכול, עוד שירים, שירים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

אפסרי הכיסופים, מבפנים

תגיות חופשיות

שירה מולחנת, שכול

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת לונדון
אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
ספרות

בקשר ספרותי עם
כצנלסון ברל

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ עין חרוד

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
26 (1943)

רקע משפחתי

בנו של יצחק טבנקין, מנהיגו של הקיבוץ המאוחד.

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות