חזרה לדף התוצאות

טאוב אודי (אהוד) /// סופר ומאייר /// נולד בבני ברק, ישראל /// 1962 /// גיל: 61

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

איור
פרוזה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הארוכה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

סופר ומאייר
נולד בבני ברק, בוגר ישיבה של "בני עקיבא" (נחלים), שירת בצבא בחיל האוויר, למד תורה בישיבת אלון מורה ועיצוב גרפי באקדמיה לאמנויות "בצלאל".
ספריו הראשונים נכתבו על בסיס טקסטים מן המסורת היהודית בליווי איורים פרי עטו: "ספר המעשיות המופלאות של רבי נחמן מברסלב", 1988; ובשיתוף עם ירמי טאוב: "חד גדיא: הגדה של פסח לילדים"; "חג מתן תורה"; "ימי החנוכה – ספרון החנוכה לילדים", 1989. כל אלה ראו אור בהוצאת הלל, בני ברק. בשיתוף עם הרב ישראל אריאל כתב בדרך דומה את "המסע המופלא למקדש: הפסח במקדש בימי הלל הזקן" (1997). אף ספר זה אויר על ידו ביד אמן ומשולבים בו, בדרך המונטאז', פרטים מתוך יצירות מופת מאמנות העולם.
השילוב בין טקסטים מן המסורת היהודית ליצירות מהספרות והאמנות המערבית, וסוגיית היחס בין ישראל לעמים, הם מאפיינים בולטים גם בשלושת ספרי הפרוזה שלו למבוגרים.
הראשון בהם, "מבוא ל"יודאיקה", ראה אור ב-1992 בהוצאת מסדה. השני, "יודאיקה", המתבסס על הראשון, מרחיב ומעמיק אותו, ראה אור ב-2011. שני הספרים עוסקים בגורלו של הפרט, כאדם וכאמן, ובגורלו של העם היהודי לאור השואה, הקמת המדינה, המודרניזם והפוסט-מודרניזם, ומשמשים בהם בערבוביה דמיון ומציאות, הפיזי והמטפיזי, מוות וחיים.
הגיבור ב"יודאיקה" הוא הצעיר מבין שלושה אחים. הוא חי וגדל בחנות משפחתית לחפצי "יודאיקה". באופן בלתי צפוי ולמורת רוחם של אחיו הבוגרים דווקא הוא יורש את החנות של אביו. כך, בנוסח המזכיר סיפור עממי מעובד (למשל "החתול במגפיים"), מתחיל הרומן. אבל בהמשכו הוא משנה כיוון כמה וכמה פעמים. החנות המשפחתית לחפצי "יודאיקה" – שמתחת לרצפתה גר שבט של יהודים ננסיים, שהגיבור מתאהב באחת מבנותיו – לובשת בהדרגה מעמד של בית נְכוֹת של אוצרות התרבות היהודית, שעליה מאיימים כוחות אדירים מתוך הקהילה היהודית ומחוצה לה – למשל קפלר, גרמני בן מאות שנים (בן דמותו של המדען מהמאה השבע-עשרה יוהנס קפלר), שתחת ידו החנות משגשגת, שכן הוא חוזר ומשכפל את כל מוצגיה האותנטיים.
"יודאיקה" הוא רומן יומרני מאוד. משל מורכב, מגוחך והרואי, קומי וטרגי, שגיבורו הוא העם היהודי וגורלו הנפלה. הוא מתכתב עם "אורח נטה ללון" של עגנון ועם "עת הזמיר" של חיים באר. זוהי יצירה מונומנטלית, שלא זכתה עד כה לתגובה הציבורית והביקורתית שהיא ראויה לה.
טאוב כתב עד עתה גם שלושה ספרי פרוזה לבני הנעורים. בכולם מוצגים נער או נערה שנחשפים וחושפים את מורכבות עולמם: ב"הרמן" (1991, איורים: הנה אדלן), ספר שזיכה אותו ב-1992 בפרס זאב לספרות ילדים ונוער, נחשפת המורכבות הזאת במישור הריאליסטי-פסיכולוגי; ב"הלני" (1993) היא נחשפת תוך כדי התייחסות לשאלות במישור הפילוסופי והחברתי; וב"אנה דארווין" (2007) מתווספים לשני המישורים האלה מישורים פנטסטיים ואמוניים. בנוסף לכל אלה, כתב את המדריך למורה "רואים סמלים וסימנים" (1995) ואייר ספרי ילדים כגון "מפלצולה" (2004) ו"זיו בוא לאמבטיה" (2005), שני ספרים פרי עטה של רחלי בהרל.
ספרו האחרון עד כה רוכבי הדלי (2018) הוא רומן למבוגרים. במרכז הרומן עומד מסעו של צעיר שמנסה להציל את סבו שהיה בזמנו אמן תיאטרון בובות מבריק. המסע נע ונד בין העבר להווה. רוכבי הדלי היה מועמד ברשימה הארוכה של פרס ספיר (2018).
באר, חיים. "זכרונותיה של תולעת ספרים". "דבר" השבוע. 24.3.1989. 7-6; דנה-פרוכטר, רחל. "וירג'יניה וולף, יורם קניוק, דוסטויבסקי ואודי טאוב". "דבר" השבוע. 31.1.1992. 19-18.

קארין נויבורגר ויגאל שוורץ

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אורח נטה ללון, אנה דארווין, הלני, המסע המופלא למקדש: הפסח במקדש בימי הלל הזקן, הרמן, זיו בוא לאמבטיה, חג מתן תורה, חד גדיא: הגדה של פסח לילדים, יודאיקה, ימי החנוכה – ספרון החנוכה לילדים, מבוא ליודאיקה, מפלצולה, ספר המעשיות המופלאות של רבי נחמן מברסלב, עת הזמיר, רואים סמלים וסימנים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

דבר

תגיות חופשיות

אמנות פלסטית, מודרניזם, פוסטמודרניזם, פנטזיה, ציור, ריאליזם, רליגיוזיות

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
בצלאל

בקשר ספרותי עם
אריאל ישראל
טאוב ירמי

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
26 (1988)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות